saranče slámová

Euchorthippus pulvinatus (Fischer von Waldheim, 1846)
Říše:
Animalia
Řád:
Orthoptera
Čeleď:
Acrididae
saranče slámová
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Silně suchomilný druh vázaný na stepi. Obsazuje zejména příkré jižně orientované svahy s výskytem kavylů (Stipa spp.), případně dalších vysokostébelných, avšak řídkých trávníků. V Podkrušnohoří nově proniká i na hnědouhelné výsypky. Na známých lokalitách výskytu bývá saranče slámová dosti hojná, často i dominantní.Dospělci se vyskytují v období od začátku července do konce září, s maximem početnosti v první polovině srpna. Samice kladou vajíčka do svrchní vrstvy půdy. Larvy i dospělci se zdržují především na vegetaci, při vyplašení odskakují a snaží se ukrýt v porostu. Přes dobře vyvinutá křídla létají neochotně. Saranče slámová je býložravec živící se listy různých druhů trav. Samci stridulují z travinné vegetace za teplého slunečného počasí. Stridulace je velmi podobná stridulaci příbuzné saranče páskované (E. declivus). Skládá se ze série krátkých slok (délka 120–200 ms) opakovaných rychlostí 0,8–1,5 sloky/s. Sloka začíná tišeji a dosahuje maxima hlasitosti před jejím koncem. Každá sloka se skládá z 8–15 slabik trvajících 20–30 ms.
Celkové rozšíření: Rozsáhlý areál se táhne od střední Evropy přes celý Balkánský poloostrov po Kazachstán a západní Sibiř, na jihu zasahuje do Turecka.
Rozšíření v ČR: ČR se vyskytuje v Podkrušnohoří a Českém středohoří, kde probíhá severozápadní hranice areálu rozšíření tohoto druhu, a velmi vzácně také na jižní Moravě (Pouzdřanská step). Z okolních států se vzácně vyskytuje jen na jižním Slovensku, v Rakousku byl pozorovaný naposledy v roce 2003.
Ohrožení: Hlavním ohrožujícím faktorem je zarůstání lokalit křovinami.
Péče o druh: Většina lokalit (s biotopem kavylové stepi) je územně chráněna, proto je nutné provádět na nich aktivní management, zejména bránit sukcesi dřevin. V NPR Pouzdřanská step-Kolby (v podstatě jediná moravská lokalita) pozorujeme zarůstání ploch s výskytem populace višní křovitou. Na rozsáhlejších stanovištích je zřejmě vhodné část přerůstajících ploch občas vypalovat v zimních měsících (nikdy ne celou lokalitu současně).
Literatura: KOČÁREK. P., HOLUŠA J., VLK R., MARHOUL P., 2013. Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky, Atlas. Praha: Academia, 288 s.
Autor popisu: Robert Vlk

KOČÁREK, P.; HOLUŠA, J.; VLK, R.; MARHOUL, P. (2013). Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky. Vydání 1. Praha: Academia. 288 s., CD.