pstřeňovec dubový

Buglossoporus quercinus (Schrad.) Kotl. & Pouzar
Říše:
Fungi
Řád:
Polyporales
Čeleď:
Fomitopsidaceae
pstřeňovec dubový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Pstřeňovec dubový roste především v teplomilných doubravách a teplých dubohabřinách na bazickém i kyselém podloží, ale také v lužních lesích či na hrázích rybníků. Je to parazit až saprotrof, způsobující hnědou jádrovou hnilobu na živých či odumřelých kmenech dubů. Nápadné jednoleté žluté plodnice vytváří především v letním období, méně často i na podzim.
Celkové rozšíření: Pstřeňovec dubový se vyskytuje řídce roztroušeně v zachovalých lesních porostech nižších poloh. Vyskytuje se na jižní Moravě (okolí Brna, Moravský kras, údolí západomoravských řek, oblast soutoku Moravy a Dyje) a v jižních a středních Čechách (České středohoří, Džbán, Křivokátsko, Kokořínsko, okolí Prahy, Podkrušnohoří, Táborsko, Třeboňská pánev). Ojedinělý nález pochází ze západních Čech (Plzeňsko). Většina jeho lokalit leží v chráněných územích.
Ohrožení: Intenzifikace lesnického hospodaření, likvidace stárnoucích jedinců dubů ve stromořadích či na hrázích rybníků.
Literatura: Kotlaba F. et al.(2006): Buglossoporus quercinus (Schrad.: Fr.) Kotl. et Pouzar. – In: Holec J. et Beran M. (eds.), Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 82.
Autor popisu: Běťák J.

Česká vědecká společnost pro mykologii. 2013: Číselník hub České republiky