hrouzek Vladykovův

Romanogobio vladykovi (Fang, 1943)
Říše:
Animalia
Řád:
Cypriniformes
Čeleď:
Cyprinidae
hrouzek Vladykovův
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Hrouzek Vladykovův (u nás dříve uváděný jako hrouzek běloploutvý) je bentický druh s převážně noční aktivitou a preferující pískové a jílové dno středních a větších řek. Dožívá se nejvíce pouze 4 let a pohlavní dospělosti dosahuje ve 2 letech života. Tření je dávkové (až 4 krát v průběhu sezóny) přibližně s 14 denní periodou a probíha v květnu a červnu. Potravu tvoří zvířena dna – larvy hmyzu a ostatní bentos. Dosahuje velikosti přibližně do 12 centimetrů.
Celkové rozšíření: Areál hrouzka Vladykovova zaujímá celé povodí Dunaje. Zajímavý je jeho prokázáný výskytu i v řece Nida, povodí Vistuly, v Polsku.
Rozšíření v ČR: Hrouzek Vladykovův se vyskytuje pouze v povodí Moravy a Dyje, a to jak v obou hlavních tocích, tak i v řadě jejich větších či menších přítoků, např. Svratka, Rokytná a Jihlava.

Ohrožení: Druh je ohrožen hlavně úpravami koryt řek, způsobující homogenizaci bentických habitatů, a přerušením migračního kontinua. V lokalitách se společným výskytem s hrouzkem obecným dochází často k jejich křížení.
Péče o druh: Druh nevyžaduje zvláštní péči, musí být však realizovány obecná opatření na obousměrné zprůchodnění říční sítě a revitalizaci nevhodně upravených koryt.
Literatura: Mendel, J., Lusk, S., Lusková, V., Koščo, J., Vetešník, L., Halačka, K. 2008. Druhová pestrost hrouzků rodů Gobio a Romanogobio na území České republiky a Slovenska. Biodiverzita ichtyofauny ČR VIII: 17-24.
Lusk, S., Lusková, V., Halačka, K., Horák, V. 2005. Disteibution of Gobio species in the Czech Republic. Folia Zool. 54 (Suppl. I): 56-64.
Autor popisu: Milan Muška

Muška M. 2011: Pracovní číselník ryb České republiky.