Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Grafy
Ekologie a biologie:Obývá zachovalé mokřady a staré rybníky s makrofyty. Oligofágní druh na vodních rostlinách z čeledi leknínovitých (Nymphaeaceae), především z leknínu bílého (Nymphaea alba) a také ze stulíku žlutého (Nuphar lutea). Larvy žijí ve stoncích těchto rostlin. Brouci jsou nacházeni na spodní straně listů živných rostlin a za slunného počasí vylézají na svrchní stranu listů.
Celkové rozšíření:Žije především ve střední a jižní Evropě (Itálie, Balkán). Druh známe ještě z Nizozemí, Litvy a Turecka
Rozšíření v ČR:Historicky druh Fleischer (1927–1930) zmiňuje ze Slezka. Recentně je druh znám z jediné lokality na jižní Moravě, a to z MZCHÚ PR Písečný rybník na Hodonínsku.
Ohrožení:Výskyt na jediné lokalitě v ČR. V historii ohrožen především destrukcí a melioracemi mokřadních biotopů. Recentně se v MZCHÚ vyskytuje hojně a není ohrožen.
Péče o druh:Management spočívá v udržování vodního režimu na lokalitě.
Literatura:Burakowski B., Mroczkowski M., Stefańska J. 1995:Chrząszcze – Coleoptera. Ryjkowce – Curculionidae, część 2. Katalog Fauny Polski, XXIII, 20, Warszawa. Caldara R. 2013: Subfamily Ceutorhynchinae. Pp. 172–176. In: Löbl I. & Smetana A. (eds): Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 8. Curculionoidea II. Brill, Leiden, 700 pp. Dieckmann L. 1983: Beiträge zur Insektenfauna der DDR: Coleoptera - Curculionidae (Tanymecinae, Leoptopiinae, Cleoninae, Tanyrhynchinae, Cossoninae, Raymondionyminae, Bagoinae, Tanysphyrinae). Beiträge zur Entomologie, 33: 257–381. Fleischer A. 1927–1930: Přehled brouků fauny Československé republiky. Moravské muzeum zemské, Brno, 485 pp.
Autor popisu:Filip Trnka
BENEDIKT, S.; BOROVEC, R.; FREMUTH, J. et al. (2010). Komentovaný senam nosatcovitých brouků (Coleoptera: Curculionoidea bez Scolytinae a Platypodinae) České republiky a Slovenska. Klapalekiana. 46, Supplementum, s. 1-363.