psora klamná

Psora decipiens (Hedw.) Hoffm.
Říše:
Fungi
Řád:
Lecanorales
Čeleď:
Psoraceae
psora klamná
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Psora decipiens je terikolní lišejník, který se vyskytuje na holé půdě mezi mechy na osluněných svazích či horních partiích skal a skalních stepích s bazickým podkladem – vápence, diabasy, vápnité břidlice, slepence, spraše apod. Preferuje otevřená stanoviště a velmi malou pokryvnost bylinného patra. Je jedním z průvodních diagnostických zástupců svazu Alysso-Sedion albi, tj. společenstev biotopů hostící efemérní, příp. sukulentní vegetaci na basifilních substrátech. Kromě přirozených stanovišť stepního charakteru se také někdy vyskytuje na disturbovaných místech antropogenního charakteru jako jsou např. lomy.
Celkové rozšíření: Druh se vyskytuje kosmopolitně na vápenatých půdách od mediteránního do alpinského stupně, hojný je i na holé půdě v arktické oblasti. V České republice je druh znám z výslunných skalních stepí a z holé půdy na bazických substrátech, nejčastěji na vápenci. Údaje pocházejí z Českého krasu, Moravského krasu (Tišnov, Čebínka), druh je znám z Vyšenských kopců u Českého Krumlova, z Pálavy i některých dalších míst.
Ohrožení: Psora decipiens je konkurenčně slabým druhem vázaným primárně na půdu na exponovaných skalních stepích a výchozech s bazickým podkladem (vápence, diabasy, slepence). V České republice tato stanoviště v poslední době nenápadně mizí díky zarůstání a eutrofizaci prostředí. Na druhou stranu se tento druh může vyskytovat na sekundárních stanovištích – např. v lomech, kde je jeho stav ohrožován především přirozenou sukcesí, ale i nevhodnými rekultivacemi. Úbytek pastvy a s ním spojené zarůstání lokalit je likvidačním faktorem pro lokality pionýrských světlomilných druhů druhotných stepních trávníků, kde se tento druh také může vyskytovat.
Literatura: Chytrý M., Kučera T., Kočí M., Grulich V. & Lustyk P. (eds.) (2010): Katalog biotopů České republiky. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR Praha.
Liška J., Palice Z. (2010): Červený seznam lišejníků České republiky (verze 1.1). – Příroda, Praha, 29:3–66.
Smith et al. [eds.] (2009): The lichen flora of Great Britain and Ireland. – The British Lichen Society, London, 1046 pp.
Svoboda D., Halda J. P., Malíček J., Palice Z., Šoun J., Vondrák J. (2014): Lišejníky Českého krasu: shrnutí výzkumů a soupis druhů. Bohemia centralis 32: 213–265.
Vězda A., Liška J. (1999): Katalog lišejníků České republiky. – Bot. ústav AV ČR Průhonice.
Autor popisu: David Svoboda a kol.

Holá E. 2012: Pracovní číselník lišejníků České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)