troudnatec růžový

Fomitopsis rosea (Alb. & Schwein.) P.Karst.
Říše:
Fungi
Řád:
Polyporales
Čeleď:
Fomitopsidaceae
troudnatec růžový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Troudnatec růžový roste na tlejících kmenech, vzácně i na pařezech jehličnanů (především smrku, vzácněji jedle) téměř výhradně v jehličnatých a smíšených lesích přirozeného charakteru, sekundárně i na opracovaném dřevě v budovách či v dolech. Preferuje horské smíšené pralesovité porosty a podmáčené smrčiny, v zaříznutých údolích řek se na inverzních stanovištích s autochtonním smrkem a/nebo jedlí vyskytuje i v nižších polohách. Vytváří poměrně drobné vytrvalé plodnice s nápadně růžovým hymenoforem.
Celkové rozšíření: Troudnatec růžový se v České republice v současnosti vyskytuje na několika lokalitách v jižních Čechách (Šumava, Novohradské hory a podhůří, údolí Vltavy), ojedinělé jsou nálezy na Jihlavsku (NPR V Klučí) a v údolí Dyje (PR U doutné skály).
Ohrožení: Postupující úbytek lokalit, intenzifikace lesnického hospodaření spojená s vyklízením odumřelých kmenů jehličnanů z přirozených a přírodě blízkých porostů.
Literatura: Kotlaba F. et al.(2006): Fomitopsis rosea (Alb. et Schwein.: Fr.) P. Karst. – In: Holec J. et Beran M. (eds.), Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 117.
Autor popisu: Běťák J.

Česká vědecká společnost pro mykologii. 2013: Číselník hub České republiky