rojovník bahenní

Rhododendron tomentosum Harmaja
Říše:
Plantae
Řád:
Ericales
Čeleď:
Ericaceae
rojovník bahenní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Rojovník bahenní roste na rašeliništích, vřesovištích a v rašelinných borech.
Vyskytuje se také na stinných a vlhkých pískovcových skalách. Je to až 1,5 m vysoký keř s úzkými čárkovitými listy. Kvete v květnu až červnu, květy jsou bílé.
Celkové rozšíření: Roztroušeně v Čechách, na Moravě pouze Rejvíz v Hrubém Jeseníku. V Čechách roste nejčastěji na Třeboňsku a v Labských pískovcích, dále pak v pohraničních pohořích, Ralské pahorkatině, Adršpachu, Slavkovském lese a Českomoravské vrchovině.
Celkový areál rojovníku je severní a střední Evropa (hranici rozšíření tvoří jižní Německo, severovýchodní Rakousko a severní Ukrajina), dále areál pokračuje přes Rusko až Kamčatku a severní Japonsko, vyskytuje se také v arktické části Severní Ameriky, a v jihozápadním Grónsku.
Ohrožení: Rojovník se řadí mezi ohrožené druhy, ne však kvůli nadměrnému sběru člověkem, ale z důvodu plošného odvodňování mokřadů, těžby rašeliny a zemědělského využití krajiny.
Literatura: Hejný S., Slavík B. (eds) (1990): Květena České republiky. Sv. 2., Academia, Praha.
Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. (eds) (2002): Klíč ke květeně České republiky., Academia, Praha.
Autor popisu: Pavla Trachtová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]