Neckera menziesii

Drumm.
Říše:
Plantae
Řád:
Hypnales
Čeleď:
Neckeraceae
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: V centru svého rozšíření v horských oblastech mediteránu (jižní Evropa, S Afrika a klimaticky odpovídající oblasti S Ameriky) roste na silikátových až silně bazických skalách či jako epifyt na borce listnatých stromů (hlavně javorů). Při okrajích areálu svého rozšíření je omezena na skalní biotopy. Ve střední Evropě, kde má rovněž okraj areálu svého rozšíření, roste na chráněných, kolmých stěnách slabě bazických až bazických hornin.
Celkové rozšíření: M. menziesii je druhem vázaným na mediteránní klima, centrum rozšíření se nachází v mediteránní oblasti Euroasie a S Afriky. Vyskytuje se i na Z Severní Ameriky (od Aljašky po Kalifornii), v Číně, Japonsku, Sírii a střední Asii. Metaneckera menziesii roste v České republice na dvou lokalitách: v PR Lazurový vrch u Chodové Plané a v PP Šelmberk v Českém lese.
Ohrožení: Pro přežití druhu v České republice je důležité, aby nedošlo k poškození stávajících lokalit druhu či výrazným mikroklimatickým změnám na lokalitách. Takovéto výrazné změny mikroklimatických podmínek mohou být dány náhlým plošným odlesněním lokalit.
Literatura: Duell (1992): Distribution of the European and Macaronesian mosses. Annotations and progress. Bryol. Beitr. Bad-Munsereifel 8/9: 1-223.
Kenkel N. Ch. (1980): Epiphytic vegetation on Acer macrophyllum in south-western British Columbia.
Kučera, J., Váňa, J., Hradílek, Z. (2012): Bryophyte flora of the Czech Republic: updated checklist and Red List and a brief analysis, [Bryoflóra České republiky: aktualizace seznamu a červeného seznamu a stručná analýza]. – Preslia 84: 813-850.
Mudrová R. (2000): Metaneckera menziesii – nový druh bryoflóry České republiky. Bryonora 25: 9-10.
Mudrová R. (2006): Inventarizační botanický průzkum PR Lazurový vrch. Ms. (depon in CHKO Slavkovský les).
Autor popisu: Eliška Vicherová

Kučera J. 2012: Pracovní číselník mechorostů České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)