kostrovka páchnoucí

Skeletocutis odora (Sacc.) Ginns
Říše:
Fungi
Řád:
Polyporales
Čeleď:
Polyporaceae
kostrovka páchnoucí
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Kostrovka páchnoucí je druh zachovalých přirozených lesů - především porostů s bukem, jedlí a smrkem, vzácněji listnatých lesů. Zpravidla jde o lesy s přirozenou porostní strukturou a dostatkem padlých kmenů. Je to saprotrofní lignikolní druh, tvořící plodnice na ležících padlých kmenech, ojediněle i vetvích, a to především jedle bělokoré, méně smrku a velmi vzácně i buku. Houba od léta do podzimu vytváří jednoleté, bujně rostoucí zcela rozlité bělavé plodnice se specifickým pronikavým pachem.
Celkové rozšíření: Kostrovka páchnoucí se v České republice vyskytuje v jižních Čechách (především Šumava, Novohradské hory), dále v Moravském krasu a Drahanské vrchovině (zde má zřejmě nejbohatší populace v ČR) a vzácně i v Moravskoslezských Beskydech, Vsetínských vrších a Podyjí. Téměř bez výjimky leží její lokality v maloplošných chráněných územích.
Ohrožení: Nevhodné lesnické hospodaření, prosvětlování porostů spojené s jejich vysycháním, vyklízení padlého dřeva v přirozených lesích, plošný úbytek jedle v lesních porostech.
Literatura: Kotlaba F. et al. (2006): Skeletocutis odora (Sacc.) Ginns. – In: Holec J. et Beran M. (eds.), Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 209
Fraiture A. & Otto P. (eds., 2015): Distribution, ecology and status of 51 macromycetes in Europe. - Scripta Botanica Belgica 51: 1-247.
Autor popisu: Dvořák D.

Česká vědecká společnost pro mykologii. 2013: Číselník hub České republiky