kapradinka skalní

Woodsia ilvensis (Linnaeus) R. Br.
Říše:
Plantae
Řád:
Polypodiales
Čeleď:
Woodsiaceae
kapradinka skalní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČSR 1: Phytocartographical syntheses of the ČSR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Roste na suchých skalách, sutích a kamenitých svazích, vzácně též na starých uměle zbudovaných kamenných tarasech, především na čediči a znělci, ale i na amfibolitech, rulách či žulách.
Kapradinka skalní je drobnou skalní kapradinou se zpeřenými listy v přízemní růžici, dlouhými obvykle 7–15 cm. Vřeteno listu a čepel je na spodní straně hojně plevinatá a chlupatá.
Celkové rozšíření: Výskyt kapradinky skalní je v ČR velmi roztroušený, soustředěný především do středních poloh. V Čechách je známo několik lokalit v Ralské pahorkatině, v Lužických horách, ve Slavkovském lese, na Křivoklátsku, ojediněle se vyskytuje i jinde. Na Moravě je ještě vzácnější (Moravský kras, Hanušovická vrchovina).
Celkové rozšíření druhu: Evropa, především severní (v jižní polovině Evropy pouze na horách), Kavkaz, Ural, Sibiř, Severní Amerika, Grónsko.
Ohrožení: Sukcesní změny na stanovištích a eutrofizace skalních biotopů, které mívají za následek zarůstání a zastiňování dřevinami, případně dalšími konkurenčně zdatnějšími druhy rostlin. Hromadění listového opadu. Invaze nepůvodních druhů, např. šeříku obecného (Syringa vulgaris).
Literatura: Chrtek J. (1997) Woodsia ilvensis (L.) R. BR. – kapradinka skalní, 259–260 pp. – In: Slavík B. (ed) (1997) Květena České socialistické republiky 1. Academia, Praha.
Autor popisu: Přemysl Tájek

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]