stozrník lnovitý

Radiola linoides Roth
Říše:
Plantae
Řád:
Malpighiales
Čeleď:
Linaceae
stozrník lnovitý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical Syntheses of the Czech Republic 3.. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Stozrník lnový je jednoletá, drobná, velmi nenápadná rostlina. Je to světlomilný druh, který je konkurenčně velmi slabý, a tudíž ke svému růstu vyžaduje místa bez další vegetace.
Roste na kyselých, živinami i humusem chudých, vlhkých až zaplavovaných jemnozrnných písčitých půdách. Takové podmínky nachází na písčitých obnažených dnech rybníků, vlhkých písčinách, vlhkých okrajích polí či na vyježděných místech cest.
Celkové rozšíření: Rozšíření stozrníku sahá od jihozápadní Evropy, přes střední Evropu, až po Dněpr na východě. Na severu zasahuje do jižního Norska a Švédska, a na jihu po střední Itálii. Mimo Evropu je udáván z Kanárských ostrovů a hor střední Afriky.
V ČR se vyskytoval roztroušeně především ve středních polohách v rybničních oblastech (jihočeské pánve, Českolipsko, Pardubicko), a také v oblastech s písčinami (např. Polabí, Hodonínská Dúbrava). V současnosti roste na několika posledních lokalitách, většinou v pískovnách (Třeboňsko, Plzeň-Lhota, PP na Plachtě u Hradce Králové).
Ohrožení: Stozrník vymizel z ČR kvůli úbytku vhodných stanovišť. Živinami chudá vlhká písčitá místa zmizela z české krajiny, protože se zintenzivnilo zemědělské a rybniční hospodaření, byly odvodňovány mokřiny a celkově se zvýšilo množství živin a tím i konkurence dalších druhů rostlin. Současné lokality mohou být ohrožené zarůstáním.
Literatura: Hadinec J. & Lustyk P. (eds) (2013) Additamenta ad floram Reipublicae Bohemicae. XI. - Zprávy Čes. Bot. Společ. 48: 31-141
Slavík B. (ed.) (1997) Květena České republiky. Vol. 5. Academia, Praha
http://botany.cz/cs/radiola-linoides/(10.1.2018)
Autor popisu: Barbora Čepelová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]