jestřábník huňatý

Hieracium villosum Jacq.
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
jestřábník huňatý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Jestřábník huňatý vyhledává k růstu skalní terásky a mělké, minerálně bohatší vápnité půdy. Je výrazně vápnomilný.
Vytrvalá, hustě chlupatá bylina dobře adaptovaná k růstu v horském prostředí. Apomiktický druh (semena vznikají bez opylení a z nich vyrostlé rostliny jsou geneticky identické s mateřskou rostlinou).
Celkové rozšíření: Jestřábník huňatý je svým výskytem omezený na hory střední a jižní Evropy.
V České republice roste pouze v Hrubém Jeseníku, a to na čtyřech lokalitách (Velká kotlina, Sokol, Praděd, Žárový vrch). V letech 2007 až 2015 bylo v Hrubém Jeseníku napočítáno celkem 360 kvetoucích rostlin.
Ohrožení: Ohrožení spočívá převážně ve vzácnosti druhu na území České republiky a s tím souvisejícím omezeném počtu lokalit. Dvě ze čtyř jesenických lokalit navíc leží mimo maloplošná zvláště chráněná území se zákazem vstupu, kde je jestřábník huňatý pro svou atraktivitu potenciálně ohrožen skalničkáři. Podstatné ohrožení vyplývá ze spásání rostlin nepůvodním kamzíkem.
Literatura: Bureš L. (2013): Chráněné a ohrožené rostliny chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Rubico, Olomouc.
Chrtek J. (2004): Hieracium L. – In: Slavík B. & Štěpánková J. [eds]: Květena České republiky. Vol. 7. Academia, Praha.
Kocián J. & Chrtek J. (in press): Distribution of mountain hawkweeds (Hieracium s. str.) in the Hrubý Jeseník Mountains. – Acta Mus. Siles. Sci. Natur.
Autor popisu: Jiří Kocián

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]