protěž nízká

Gnaphalium supinum Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
protěž nízká
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Roste na alpínských loukách a pastvinách, na sněhových výležiscích, kamenitých sutích a skalách a na prameništích.
Je to vytrvalá 5 až 10 cm vysoká běloplstnatá bylina s listy v přízemní růžici a přisedlými na lodyze, květy má bělavé nebo nazelenalé, v horní části nahnědlé. Kvete od července do srpna.
Celkové rozšíření: V ČR je druh svým rozšířením omezen na nejvyšší polohy Krkonoš. Ve východní části Krkonoš roste především v širším okolí Luční boudy, v západní části Krkonoš se objevuje nejčastěji v Kotelných jamách a u Labského vodopádu. Zřídka sestupuje i do nižších poloh.
Druh je rozšířen v horách střední a jižní Evropy, v severní Evropě, na západní Sibiři, na Kavkaze a v pohoří Střední Asie.
Ohrožení: Protěž nízká je jakožto druh alpínského bezlesí ohrožena spíše potenciálně. A to tím, že její stanoviště se u nás vyskytují jen maloplošně, jsou snadno zranitelná a mají malou schopnost regenerace. Potenciálně protěž ohrožují výsadby kleče, eutrofizace a následná expanze trav nebo konkurenčně silnějších bylin a šíření nepůvodních nitrofilních druhů.
Literatura: Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. (eds) (2002) Klíč ke květeně České republiky. – Academia, Praha
Slavík B. & Štěpánková J. (eds) (2004) Květena České republiky 7. – Academia, Praha
http://botany.cz/cs/gnaphalium-supinum/ (14. 11. 2017)
Autor popisu: Lucie Kačmarová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]