kostřava ametystová

Festuca amethystina Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Poaceae
kostřava ametystová
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Roste převážně ve světlých lesích, řidčeji i na otevřených stanovištích, většinou na bazických, střídavě vlhkých půdách. Bývá součástí vegetace reliktních typů doubrav nebo vápnomilných borů.
Celkové rozšíření: U nás je kostřava ametystová velmi vzácná, je známo jen několik lokalit v Českém středohoří a v Českém krasu, na Moravě na Vyškovsku a v Hodonínské doubravě. Historické doklady existují i ze Slavkovského lesa, od Plzně a Džbánu.
Ohrožení: Jedná se o reliktní druh, tzn. že tento druh byl na našem území hojněji rozšířen v minulosti, kdy zde panovalo mnohem chladnější klima. V současnosti je těžiště areálu druhu v horských oblastech Alp, Karpat a Balkánského poloostrova. Ve střední Evropě se vzácně vyskytuje i v nížinách a pahorkatinách ČR, středního Německa a Polska. Tyto výskyty lze označit jako pozůstatky tundry, která se na našem území vyskytovala v době ledové. To, že se zde byl schopen tento druh udržet až do současnosti je dáno především charakteristikami klimatu a daného biotopu. Stěžejní roli umožňující zachování tohoto druhu ve střední Evropě nepochybně sehrál rovněž vhodný management. Zejména v případě lesů došlo v posledních dekádách k opuštění tradičních způsobu hospodaření (především travaření a lesní pastva), rovněž se výrazně podařilo omezit drobné lesní požáry. To vše má za následek zarůstání doubrav mezofilnějšími (tzn. mají rády více vlhka) druhy dřevin, v bylinném patře se pro změnu šíří invazní a expanzní druhy bylin a trav. Tento faktor způsobil zánik řady lokalit tohoto druhu ve střední Evropě.
Literatura: Kiedrzyński M., Katarzyna M. Zielińska, Edyta Kiedrzyńska & Janina Jakubowska-Gabara (2015) Regional climate and geology affecting habitat availability for a relict plant in a plain landscape: the case of Festuca amethystina L. in Poland, Plant Ecology & Diversity, 8:3, 331-341.
Dančák M., Vořák V. & Janočíková K. (2013) Třicet lesních trav České republiky: Thirty forest grasses of the Czech Republic. Univerzita Palackého v Olomouci, Olomouc
Konvička M., Novák J., Beneš J., Fric Z., Bradley J., Keil P., Hrček J., Chobot K., Marhoul P. (2008) The last population of the Woodland Brownbutterfly (Lopinga achine) in the Czech Republic: habitat use, demography and site management J. Insect Conserv. 12: 549–561.
http://botany.cz/cs/festuca-amethystina/ (28. 11. 2017)
Autor popisu: Jan Juřica

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]