rožec prameništní

Cerastium fontanum Baumg.
Říše:
Plantae
Řád:
Caryophyllales
Čeleď:
Caryophyllaceae
rožec prameništní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČSR 1: Phytocartographical syntheses of the ČSR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Rožec prameništní se vyskytuje v okolí pramenišť a podél potoků, na vlhkých místech na horských loukách a ve vysokobylinných a upolínových nivách v subalpinském stupni. Občas se objevuje i na druhotných stanovištích, např. na vlhkých místech kolem cest, do nižších poloh sestupuje pouze výjimečně a dočasně.
Vytrvalý druh.
Celkové rozšíření: Arkto-alpinský druh, roste v jižním Grónsku, na Islandu, Faerských ostrovech, ve Skandinávii, v severní části Ruska a v horách střední a jižní Evropy, od Alp přes Vysoké Sudety do Karpat.
V ČR se v současné době vyskytuje pouze v Hrubém Jeseníku, v minulosti udávaný výskyt druhu na Králickém Sněžníku nebyl v posledních desetiletích potvrzen.
Ohrožení: Na většině současných jesenických lokalit roste rožec prameništní v relativně početných populacích v celkem stabilních přirozených biotopech. V posledních desetiletích nebyl zaznamenán úbytek počtu lokalit ani výraznější snížení početnosti jednotlivých populací.
Jako konkurenčně poměrně slabý druh může být na některých místech ohrožen zarůstáním v minulosti kosených či pasených trávníků konkurenčně silnějšími druhy, např. borůvkou.
Na druhou stranu je schopen úspěšně kolonizovat vhodná narušená místa např. v okolí horských chat nebo turistických cest.
Literatura: Bureš L. (2013) Chráněné a ohrožené rostliny Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Rubico, Olomouc
Hejný S., Slavík B. (eds.) (1990) Květena České republiky 2. Academia, Praha
Kaplan Z., Danihelka J., Lepší M., Lepší P., Ekrt L., Chrtek J. Jr., Kocián J., Prančl J., Kobrlová L., Hroneš M. & Šulc V. (2016) Distributions of vascular plants in the Czech Republic. Part 3. Preslia 88: 459–544.
Štursa J., Dvořák J. (2009) Atlas krkonošských rostlin. Karmášek, České Budějovice
http://botany.cz/cs/cerastium-fontanum/(8.12.2017)
http://www.naturabohemica.cz/cerastium-fontanum/(8.12.2017)
Autor popisu: Radek Štencl

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]