písečnatka nejmenší

Arnoseris minima (Linnaeus) Schweigg. & Körte
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
písečnatka nejmenší
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Roste na písčinách, na písčitých vlhkých polích, úhorech, na písčitých březích rybníků, v pískovnách. Na písčitých až písčitohlinitých, mírně kyselých, nevápnitých, živinami chudých půdách.
Je to jednoletá 5 až 25 cm vysoká modrozelená bylina s četnými, někdy chudě větvenými lodyhami, v horní části pod květem silně ztlustlými a dutými, listy má v přízemní růžici, květy jsou žluté v průměru 1 cm. Kvete od června do září.
Celkové rozšíření: V Čechách se druh v minulosti vyskytoval roztroušeně téměř po celém území, především v teplejších a vlhčích oblastech, na Moravě byl vždy vzácný. Dnes lokalit ubylo a nejhojněji se vyskytuje na Třeboňsku a Českolipsku. V roce 2010 byla nalezena hojná populace u Hradce Králové.
Areál rozšíření má v západní a střední Evropě, na severu po Dánsko a na východě zasahuje do Běloruska, roztroušeně se vyskytuje i mimo toto území.
Ohrožení: Písečnatku nejmenší ohrožuje absence hospodaření na málo úživných písčinách, dochází k zarůstání konkurenčně silnějšími druhy, které ji vytlačují. Dalším důvodem ohrožení je změna hospodaření na polích. V důsledku intenzifikace zemědělství (chemické hnojení, hluboká orba, absence úhorů) došlo ve 2. polovině 20. století k výraznému úbytku lokalit. Populace na okrajích měst jsou ohroženy zástavbou.
Literatura: Hadinec J. & Lustyk P. (eds) (2012) Additamenta ad floram Reipublicae Bohemicae. X. – Zprávy České Botanické Společnosti, Praha, 47: 43–158
Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. (eds) (2002) Klíč ke květeně České republiky. – Academia, Praha
Slavík B. & Štěpánková J. (eds) (2004) Květena České republiky 7. – Academia, Praha
http://botany.cz/cs/arnoseris-minima/ (7. 11. 2017)
Autor popisu: Lucie Kačmarová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]