ježdík dunajský

Gymnocephalus baloni Holčík & Hensel, 1974
Říše:
Animalia
Řád:
Perciformes
Čeleď:
Percidae
ježdík dunajský
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Ježdík dunajský žije výhradně v proudných a převážně hlubokých místech velkých řek a jejich průtočných ramen. Jedná se o krátkověkou rybu s noční aktivitou živící se bentickou potravou. Biologie druhu je málo prozkoumaná. Dorůstá maximálně 14 centimetrové velikosti. Na zadním okraji žaberního víčka má přítomny dva trny oproti jedinému trnu v případě ježdíka obecného (Gymnocephalus cernuus) a ježdíka žlutého (Gymnocephalus schraetser).
Celkové rozšíření: Obývá povodí Dunaje od delty až po Bavorsko. Výskyt tohoto druhu je znám z průtočných ramen na území SR, z delty v Rumunsku a z dolních úseků některých dunajských přítoků.
Rozšíření v ČR: V České republice obývá shodné území jako ježdík žlutý (Gymnocephalus schraetser), to znamená dolní tok řek Moravy a Dyje.
Ohrožení: Nejdůležitějším negativním faktorem pro jeho výskyt je migrační neprostupnost toků. O dalších příčinách nízkých stavů nejsou podrobné informace stejně jako o biologii druhu obecně, a proto je do jejich detailního prošetření nutná důkladná ochrana.
Péče o druh: Pouze funkční migrační kontinuum umožní rozšíření druhu zaručující rozvoj a stabilitu populací. K nárokům druhu by se mělo přihlížet i při navrhování managementu v oblasti soutoku Moravy a Dyje.
Autor popisu: Milan Muška

Muška M. 2011: Pracovní číselník ryb České republiky.