saranče blankytná

Sphingonotus caerulans (Linnaeus, 1767)
Říše:
Animalia
Řád:
Orthoptera
Čeleď:
Acrididae
saranče blankytná
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Ekologie a biologie: Saranče blankytná je teplomilný druh osidlující sukcesně nejmladší biotopy s holým substrátem a minimem vegetace. Přirozenými biotopy jsou písčiny, štěrkové náplavy řek nebo kamenité stráně. Mnohem častěji však obývá biotopy vzniklé lidskou činností, jako jsou kamenolomy, pískovny, výsypky a tankodromy.

Samice kladou vajíčka do substrátu, nymfy se z nich líhnou po přezimování. Výskyt dospělců je udáván od konce června do konce září s maximem na začátku srpna. Živí se různými bylinami a travinami. Samci nevydávají žádnou výraznou stridulaci, pouze před pářením v bezprostřední blízkosti samice produkují tichý trylkovitý zvuk. Pro vzájemné vyhledávání pohlaví je důležitá orientace zrakem, kdy samci reagují na modrá zadní křídla samic. Saranče blankytná je velmi dobrý letec, který dokáže uletět mnoho kilometrů a obsazovat tak nové lokality.
Celkové rozšíření: Druh rozšířený v Evropě (v Británii chybí), severní Africe a západní Asii.
Rozšíření v ČR: V ČR poměrně vzácný druh s roztroušeným výskytem, avšak lokálně početný.
Ohrožení: Ohrožujícím faktorem je především přirozené zarůstání biotopu a zánik bezlesí.
Autor popisu: Stanislav Rada

KOČÁREK, P.; HOLUŠA, J.; VLK, R.; MARHOUL, P. (2013). Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky. Vydání 1. Praha: Academia. 288 s., CD.