Baeomyces placophyllus

Ach.
Říše:
Fungi
Řád:
Baeomycetales
Čeleď:
Baeomycetaceae
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Malohubka laločnatá je typickým pionýrským druhem obnažené písčité, jílovité nebo rašelinné půdy, případně i skal, jak na otevřených, tak i na relativně zastíněných stanovištích. Lišejník vykazuje suboceánický charakter rozšíření, preferuje srážkově bohaté a stabilně vlhčí oblasti a je výrazně vzácnější v místech s kontinentálním klimatem. Je vázaný na občasné disturbance a je konkurenčně slabý.
Celkové rozšíření: Ve střední Evropě se jedná o poměrně vzácný a ubývající druh horských až vysokohorských poloh. V ČR byl doposud nalezen pouze na několika lokalitách na Šumavě, v Krušných a Jizerských horách. Recentně se u nás vyskytuje v drobné populaci u Božího Daru v Krušných horách a v bohatší populaci v zářezu železniční tratě u Smržovky v Jizerských horách. Na šumavské lokalitě nebyl aktuálně potvrzen.
Ohrožení: Absence managementu, eutrofizace a následné zarůstání.
Literatura: dalib.cz; Sýkorová K. & Vondráček M. (1996): Baeomyces placophyllus a Hookeria lucens v západních Čechách. − Erica 5: 31−34. Liška J., Palice Z. & Dětinský R. (1998): Změny v rozšíření vzácných a ohrožených lišejníků v České republice I. – Příroda, Praha, 12: 131–144. Anonymus (2000): Zajímavé nálezy. – Bryonora 25: 17–18. Liška J. & Pišút I. (1995): Lišajníky. − In: Kotlaba F. [ed.], Červená kniha ohrozených a vzácnych druhov rastlín a živočíchov SR a ČR 4., Príroda, Bratislava, p. 120−156.
Autor popisu: Jiří Malíček

Holá E. 2012: Pracovní číselník lišejníků České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)