soumračník žlutoskvrnný

Thymelicus acteon (Rottemburg, 1775)
Říše:
Animalia
Řád:
Lepidoptera
Čeleď:
Hesperiidae
soumračník žlutoskvrnný
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Motýli České republiky. Rozšíření a ochrana II. Butterflies of the Czech Republic. Distribution and conservation II.. SOM, Praha
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Biotop: Lesostepi a křovinaté stepní stráně, obyčejně v pozdějších stádiích sukcese; květnaté lesní lemy a paseky v teplých dubohabřinách (obory na Pálavě) a také v opuštěných vápencových lomech. Živná rostlina housenek: Válečka prapořitá (Brachypodium pinnatum). Vývoj: Jednogenerační (červen – polovina srpna). Vajíčka kladena v řádečcích na vnitřní strany pochev terminálních listů válečky. Pro ovipozici a vývoj jsou preferovány větší a vzrostlejší jedinci živné rostliny rostoucí na výslunných k jihu obrácených stanovištích.
Celkové rozšíření: Mediteránní. Severozápadní Afrika, západní, střední a jihovýchodní Evropa, Turecko, Blízký a Střední východ až po Írán.
Rozšíření v ČR: V minulosti velmi rozšířený především v termofytiku, v posledním půlstoletí drasticky ustoupil. V Čechách recentně již pouze v Českém krasu, nejbližším okolí Prahy, Českém středohoří a na Žatecku. Vymizel v celých v západních, jižních a východních Čechách. Na Moravě přežívá v nepočetných izolovaných populacích již pouze na Pálavě, v jižní části Moravského krasu na kraji Brna a na dvou lokalitách ve vápencových lomech na Olomoucku a Novojičínsku. Jinde již nebyl nově potvrzen, včetně v sprašových stepí jihovýchodní Moravy.
Ohrožení: V celé západní a střední Evropě. Ohrožen z obdobných příčin jako jiní motýli xerotermních a travnatých biotopů. Jeho ochranu komplikuje skutečnost, že je vázán na pokročilejší stadia sukcese, kdy původně krátkostébelné lokality zarůstají vysokostébelnou vegetací s křovinami a mladými stromy.
Péče o druh: Management stanovišť takového druhu je opakem managementu cíleného na druhy nejranějších sukcesních stadií. Efektivní ochrana celých druhových spekter xerotermních stanovišť nejúčinnější na skutečně rozlehlých lokalitách (nebo v sítích lokalit situovaných dostatečně blízko sebe), na nichž je různými typy managementu udržována pestrá mozaika stanovišť. Taková rozlehlá a pestrá stanoviště často vznikají v areálech velkých lomů, proto by ochrana přírody měla v přírodovědně zajímavých oblastech spolupracovat s těžařskými firmami a vytěžené lomy využívat jako refugia xerotermní bioty.
Literatura: Beneš J. & Konvička M.: Mapování a ochrana motýlů České republiky. www.lepidoptera.cz
Beneš J., Konvička M., Dvořák J., Fric Z., Havelda Z., Pavlíčko A., Vrabec V., Weidenhoffer Z. (eds.) (2002): Motýli České republiky: Rozšíření a ochrana I, II. 857 pp. SOM, Praha.
Macek J., Laštůvka Z.., Beneš J., Traxler J (2015): Motýli a housenky střední Evropy IV., 2015, 539 pp., Academia Praha.
Autor popisu: Zdeněk Hanč

LAŠTŮVKA, Z.; LIŠKA, J. (2011). Komentovaný seznam motýlů České republiky. Annotated checklist of moths and butterflies of the Czech Republic (Insecta: Lepidoptera). Vydání 1. Brno: Biocont Laboratory . 148 s.