čmelák zdobený

Bombus distinguendus Morawitz, 1869
Říše:
Animalia
Řád:
Hymenoptera
Čeleď:
Apidae
čmelák zdobený
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Biotop: Otevřená mokřadní stanoviště na písčitém podkladu s výskytem pestré skladby kvetoucích bylin a rozsáhlými otevřenými plochami holé půdy, nebo řídkou vegetací. Častěji je nalézán ve starých podmáčených pískovnách s mozaikou suchých a vlhkých biotopů. Potrava: dospělci se živí nektarem z kvetoucích rostlin. Larvy jsou krmeny pylem a nektarem z různých druhů rostlin, s převažující preferencí různých jetelů. Vývoj: Eusociální druh, královna zakládá hnízdo během jara. Jedna a více generací dělnic (duben–srpen). Samice vytváří hnízdo pod travními trsy a v mechu.
Celkové rozšíření: Eurosibiřský druh. Střední a severní Evropa, rozšířen až na Dálný východ. V Celé Evropě druh rychle mizí a na Evropském červeném seznamu IUCN je zařazen jako zranitelný druh.
Rozšíření v ČR: V ČR původně široce rozšířený druh s lokálním výskytem na různých biotopech, včetně jetelových polí. Od čtyřicátých a během padesátých let rychlý ústup z většiny území ČR. V současné době se druh vyskytuje velmi lokálně v Karlovarském kraji, na Vysočině a na severu Moravy.
Ohrožení: Druh je ohrožen zánikem a změnou managementu, zarůstáním nebo zalesňováním vhodných biotopů.
Péče o druh: Protože druh vyžaduje nezarostlé květnaté louky s kontinuální nabídkou květů a odhaleným písčitým substrátem, potřebuje pravidelné mozajkové kosení a silné disturbanční zásahy, například extenzivní pastvou dobytka. Optimálním přístupem mohou být pravidelné pojezdy motorovými vozidly (motorky, čtyřkolky), nebo pojezdy tanky a jinou těžkou technikou během sezóny. Narušená vegetace po pojezdech, sekání, nebo po sešlapu zvěří znovu vykvétá, a to v době, kdy rostliny na nenarušených místech již odkvétají. Doba kvetení se tak přirozeně prodlužuje.
Literatura: Macek J., Straka J., Bogusch P., Dvořák L., Bezděčka P., Tyrner P. (2010): Blanokřídlí České republiky I. – Žahadloví., 524 pp., Academia, Praha.
Nieto, A., Roberts, S.P.M., Kemp, J., Rasmont, P., Kuhlmann, M., García Criado, M., Biesmeijer, J.C., Bogusch, P., Dathe, H.H., De la Rúa, P., De Meulemeester, T., Dehon, M., Dewulf, A., Ortiz-Sánchez, F.J., Lhomme, P., Pauly, A., Potts, S.G., Praz, C., Quaranta, M., Radchenko, V.G., Scheuchl, E., Smit, J., Straka, J., Terzo, M., Tomozii, B., Window, J., Michez, D., 2014. European Red List of Bees., 84 pp., Publication Office of the European Union, Luxembourg.
Rasmont P., Franzén M., Lecocq T., Harpke A., Roberts S.P.M., Biesmeijer J.C., Castro L., Cederberg B., Dvorák L., Fitzpatrick Ú., Gonseth Y., Haubruge E., Mahé G., Manino A., Michez D., Neumayer J., Ødegaard F., Paukkunen J., Pawlikowski T., Potts S.G., Reemer M., J. Settele, J. Straka, Schweiger O. (2015): Climatic Risk and Distribution Atlas of European Bumblebees., 246 pp., Biorisk 10 (Special Issue).
Autor popisu: Jakub Straka

Bogusch P., Straka J. & Kment P. (eds.) 2007: Annotated checklist of the Aculeata (Hymenoptera) of the Czech Republic and Slovakia. Komentovaný seznam žahadlových blanokřídlých (Hymenoptera: Aculeata) České republiky a Slovenska. Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae, Supplementum 11: 1-300 (in English and Czech).