Voděradské bučiny
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Rozlehlý bukový porost
Toto území spravuje
Flóra: Národní přírodní rezervace je významná zejména květnatými a acidofilními bučinami s typickou květenou. K dominantnímu buku je místy přimíšen dub letní, habr obecný, smrk ztepilý, jedle bělokorá, lípa srdčitá a bříza bělokorá Zastoupení jedle se v minulosti měnilo v závislosti na charakteru hospodaření.V bylinném patře se vyskytují bika hajní, metlička křivolaká, pstroček dvoulistý, kyčelnice cibulkonosná, kyčelnice devítilistá, věsenka nachová a další. Ve sníženinách a na podmáčených půdách rostou maloplošně olšovo-jasanové luhy.
Fauna: V rezervaci bylo zjištěno 30 druhů brouků z Červeného seznamu. V potůčcích se vyskytuje chrostík Synagapetus moselyi, známý u nás pouze z této lokality. V Jevanském potoce žije chráněná mihule potoční (Lampetra planeri). Z obojživelníků se vyskytují např. čolek horský, čolek obecný, rosnička zelená a skokan hnědý.Kromě běžné lesní zvěře hnízdí ve zdejších lesích řada vzácnějších ptáků, jako je datel černý, holub doupňák, včelojed lesní, jestřáb lesní, čáp černý, krkavec velký a výr velký.
Neživá příroda: Rezervace představuje rozlehlý lesní komplex na pravém břehu Jevanského potoka. Druhová skladba bukových porostů odpovídá kyselému podkladu, tvořenému převážně žulami.Reliéf je pahorkatinný, na mnoha místech lze sledovat stopy dlouhodobého působení ledu, mrazu a větrné eroze – kary, varpy a skalní moře. Na území NPR bylo v minulosti několik malých lomů, např. Kamenka. Morfologicky je zajímavé balvanité údolí Jevanského potoka.
Omezení: Územím vede systém lesních cest, několik turisticky značených cest, cyklostezky a naučné stezky. Pohyb návštěvníků v rezervaci je omezen na vyznačené stezky – důvodem je bezpečnost s ohledem na možný pád stromů, vyloučení poškození zmlazení dřevin i vyloučení vyrušování živočichů. Není dovolen sběr hub a lesních plodů.
Péče: Věkovité bučiny v centrální části NPR jsou hodnoceny jako přírodě blízké a vyčleněny jako bezzásahové. Na značné části NPR se ale vyskytují i porosty s pozměněnou dřevinnou skladbou i strukturou, které vyžadují těžební zásahy.Ve Voděradských bučinách dlouhodobě hospodaří Školní lesní podnik v Kostelci nad Černými lesy. Lesy slouží současně i lesnické výuce pro potřeby České zemědělské univerzity v Praze, Lesnická a environmentální fakulta má v NPR založenu síť výzkumných ploch. V porostech probíhá převážně podrostní hospodaření s dosadbou chybějících dřevin přirozené druhové skladby.
Předměty ochrany
Rozlehlý bukový porost
Ekosystémy
Překryv s chráněným územím
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Realizace péče
Aktuální správní řízení