Žermanický lom

Evropsky významná lokalita
Žermanický lom
Rozloha (ha): 1,9566
Datum prvního vyhlášení: 18.03.2016
Kód Natura 2000: CZ0810425

Tvrdé oligo-mezotrofní vody s bentickou vegetací parožnatek

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Opuštěný dvouetážový těšinitový lom na severním konci přehradní hráze vodní nádrže Žermanice na řece Lučině. Cca 0,5 km JV od obce Žermanice.
Neživá příroda: Geologie: Lom byl založen v tělese těšinitu, vulkanické horniny, vytvářející ložní žíly v těšínsko-hradišťském souvrství slezské příkrovové jednotky (starší spodní křída).
Geomorfologie: Lokalita spadá do celku Podbeskydská pahorkatina, podcelku Třinecká brázda, okrsku Frýdecká pahorkatina. Jedná se o plochou úpatní pahorkatinu se zbytky zarovnaných povrchů s erozně denudačním reliéfem budovanou flyšovými horninami, které jsou překryty kvartérními sedimenty. Převažuje akumulační reliéf překryvů sprašových hlín a spojených náplavových kuželů. Podloží je proniknuto četnými výchozy vulkanických hornin, jako jsou těšínit, pikrit a diabas.
Reliéf: Je tvořen prostorem v současnosti zatopeného a částečně zazemněného těšinitového lomu závislého zejména na srážkových vodách a pravděpodobně také na průsacích z blízkého vodního díla Žermanice.
Pedologie: V půdním pokryvu převládají illimerizované a oglejené půdy.
Krajinná charakteristika: Lokalita leží v rozptýlené zástavbě při severním okraji Žermanické přehrady v nadmořské výšce 297-322 m n. m. Střídají se zde plochy s volnou vodní hladinou, hluboké max. 0,6 m s mělčími partiemi.
Kvalita a význam: Výskyt společenstva parožnatek v jezírku na dně lomu.
Omezení: Management Management na lokalitě se řídí schváleným plánem péče pro přírodní památku Žermanický lom. V nejkratší možné době je potřeba provést vyhrnutí zazemňujících se vodních ploch a značně zvětšit jejich výměru. Vyhrnutý materiál bude třeba vyvézt mimo prostor lomu, aby nebyl splachován zpět do obnovených tůní. Odbahnění by mělo být provedeno v období od poloviny srpna do konce září. Stárnutí obnovených a nově vytvořených vodních ploch je potřeba omezovat a zpomalovat vhodnými opatřeními. Jde zejména o sečení, popřípadě částečné vytrhávání statných vodních rostlin (orobinec a zevary). Součástí obnovy vodních ploch by mělo být zaslepení odtoku vody v západní skalní stěně, nebo alespoň vytvoření přepadu, který by vedl ke zvýšení úrovně hladiny v tůních. Ve střední a jižní části dna lomu je nutné provádět výřezy stromů a keřů a tímto zvýšit zastoupení bezlesých mokřadních ekosystémů plně vystavených slunci. Plochy vzniklé výřezem v dalších letech obhospodařovat sečením.
Péče: Zarůstání vodní plochy náletem. Riziko vysýchání.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

Tvrdé oligo-mezotrofní vody s bentickou vegetací parožnatek

Stanoviště

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení