Ďáblík
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Tvrdé oligo-mezotrofní vody s bentickou vegetací parožnatek.
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Lokalita leží zhruba uprostřed trojúhelníku, s vrcholy tvořenými obcemi Něchov – Keblany – Lniště (zhruba 1,5 km severně od Keblan), v širších souvislostech zhruba 3,2 km ZJZ od Trhových Svinů na soutoku Keblanského potoka a jeho pravostranného bezejmenného přítoku. Nadmořská výška území je 458 – 463 m n.m., niva potoka prochází ve směru západ – východ, s velmi mírným sklonem k východu až severovýchodu.
Neživá příroda:
Geologie: Na geologické stavbě řešeného území se podílí jednotvárná série moldanubika, která tvoří skalní základ a útvary platformní - terciér (neogén) a kvartér (holocén/recent). Moldanubikum je zastoupeno středně zrnitou až drobnozrnnou muskovit-biotitickou žulou mrákotínského typu. Terciér tvoří neogenní korosecké písčité štěrky, kvartér je zastoupen fluviálními hlinitopísčitými sedimenty a sedimenty umělých vodních nádrží.
Geomorfologie: Z hlediska regionálního členění patří řešené území provincii Česká vysočina, podprovincii Šumavské, podcelku Stropnická pahorkatina, okrsku Rychnovská pahorkatina.
Reliéf: Pro širší okolí chráněného území je charakteristický pahorkatinný reliéf, s mírnými vrcholy a hřbety, se středními až místy prudkými svahy modelovanými zahloubeným Keblanským potokem s meandrujícím korytem. Nejvyšší bod v území se nachází na okraji lesního porostu při jižní hranici území (463 m n.m.), nejnižší bod pak v nivě Keblanského potoka v SV cípu přírodní památky, kde území opouští Keblanský potok (458 m n. m.).
Pedologie: Půdní pokryv tvoří nivní půdy glejové, v severní části území fluvizemě, na západě organozemě glejové a typické, gleje rašelinné a pseudoglejové.
Krajinná charakteristika: Krajinný ráz je charakteristický rovnoměrným zastoupením rozsáhlých lesních komplexů a zemědělské půdy. Celé území se vyznačuje poměrně vysokým stupněm ekologické stability. Území je vymezeno v nivě Keblanského potoka, v místě dnes již silně zazemněného a dlouhodobě hospodářsky nevyužívaného Knížecího rybníka a na přilehlých podmáčených až rašelinných loukách, zčásti porostlých lesními porosty. Knížecí rybník (původní rozloha 2,9 ha) je napájen vodou z Keblanského potoka a částečně i z podsvahových pramenišť při J okraji rybníka. Pod hrází je několik tůněk (podle výšky vodní hladiny), které jsou zásobovány infiltrovanou vodou z rybníka, v případě vysoké hladiny i trubní propustí zabudovanou v tělese hráze a při vysokých stavech v potoce i záplavovou vodou.
Kvalita a význam: Lokalita Ďáblík s velice bohatým porostem Nitella flexilis je z hlediska dlouhodobého udržení populace parožnatek perspektivní, vzhledem ke své odlehlosti, stávajícímu zajištění ochrany (EVL je vymezena v rozsahu PP Ďáblík) a absenci hospodářského využívání.
Omezení: Managementové zásahy se týkají pravidelného vyřezávání nežádoucích dřevinných nárostů na rašelinných a podmáčených stanovištích, na lučních plochách je nutné zajistit pravidelné sečení. Speciálním managementem je vytvoření nových tůní v zazemněné části rybníka a udržování vyšší hladiny vody v rybníce.
Péče: V současné době je lokalita ohrožena postupujícím zazemňováním rybníka a vysycháním okrajových podmáčených částí, částečně i nežádoucí sukcesí a nálety a nárosty dřevin.
Předměty ochrany
Tvrdé oligo-mezotrofní vody s bentickou vegetací parožnatek.
Stanoviště
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení