Palkovické hůrky

Evropsky významná lokalita
Palkovické hůrky
Rozloha (ha): 131,5443
Datum prvního vyhlášení: 03.11.2009
Kód Natura 2000: CZ0810031

Bučiny asociace Asperulo-Fagetum

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Disjunktní lesní komplex ležící 2 km SV od obce Hukvaldy v Podbeskydské pahorkatině.
Neživá příroda: Geologie: Geologické podloží celé oblasti je tvořeno flyšovými sedimenty z křídového či mladotřetihorního moře. V oblasti jsou sedimenty flyše tvořeny flyšovými pískovci, podřadně jílovci bašských a palkovických vrstev. Geomorfologie: Z hlediska geomorfologického členění spadá území do celku Podbeskydská pahorkatina, podcelku Štramberská vrchovina a okrsku Palkovické Hůrky. Reliéf: Jedná se o pahorkatinu s jedním výraznějším údolím - údolí Rybího potoka, který je pravostranným přítokem říčky Ondřejnice. Pramenné oblasti potoků se nacházejí v prudkých těžko přístupných svazích. Oblast má vzhledem k charakteru izolovaného masívu všechny expozice, dominuje však jižní expozice. Pedologie: Převažují modální kambizemě, eubazické až mezobazické, z pevných a zpevněných hornin. Krajinná charakteristika: Výrazně členité území s několika protékajícími, zaříznutými vodotečemi je součástí většího lesního komplexu v Podbeskydské pahorkatině.
Kvalita a význam: Celkově jsou lesní porosty s přirozenou druhovou skladbou poměrně zachovalé a reprezentativní, bez projevů zvýšené trofie či ruderalizace. Součástí lokality je přírodní rezervace Palkovické hůrky. Vyskytuji se zde také druhy z Černého a červeného seznamu cévnatých rostlin České republiky např.: vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), zapalice žluťuchovitá (Isopyrum thalictroides), kyčelnice žláznatá (Dentaria glandulosa), k. devítilistá (D. enneaphyllos), lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), ostřice převislá (Carex pendula).
Omezení: Zachování přirozené skladby stromového patra.
Péče: Porosty buku lesního mají často příměs jedle bělokoré, avšak obě dřeviny se nezmlazují a semenáčky či nárost lze nalézt jen ojediněle. Bukové porosty jsou obhospodařovány podrostním způsobem hospodaření, předpokládá se, že budou obnoveny v současném dřevinném složení s umělou výsadbou jedle bělokoré. Většina lesních pozemků je zpřístupněna sítí lesních komunikací, některé odvozní cesty, které jsou celoročně sjízdné mají živiční povrch. V lesních porostech vzhledem k častému výskytu zvěře (daněk evropský, muflon obecný) nelze uskutečnit zavádění jedle bělokoré.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

Bučiny asociace Asperulo-Fagetum

Stanoviště

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení