Rakovecké údolí
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Lesy svazu Tilio-Acerion na svazích, sutích a v roklích; smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy; extenzivní sečené louky nížin až podhůří; chasmofytická vegetace silikátových skalnatých svahů; bučiny asociace Luzulo-Fagetum a Asperulo-Fagetum
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Přírodní komplex se nachází cca 7 km severozápadně od Vyškova. Leží v údolí Rakoveckého potoka a v jeho okolí severně od cesty spojující obce Račice a Bukovinka.
Neživá příroda: Geologie: Podloží tvoří kulmské slepence, droby a břidlice, ve spodní části svahů se vyskytují deluviální sedimenty, v okolí vodních toků fluviální písčité až písčitojílovité hlíny, ostrůvkovitě také sprašové překryvy. Geomorfologie: Území leží na Drahanské vrchovině, v geomorfologickém podcelku Konická vrchovina. Reliéf: Reliéf je členitý tvořený poměrně strmými svahy údolí s nejrůznější orientací, na něž navazují mírně zvlněné plošiny. Středem území probíhá od SZ k JV Jedovnicko-račický prolom – tektonický prolom protékaný Rakovcem. Na jeho dně je vytvořena plochá niva. Tok Rakovce je neregulovaný a tvoří meandry i zarůstající slepá ramena. Na nejstrmějších svazích se vyskytují četné skalní výchozy, pod kterými se nachází suťové kužely. Pedologie: V území převažují kambizemě modální eubazické až mezobazické. Krajinná charakteristika: Rozsáhlý přírodní komplex s bohatou mozaikou rostlinných společenstev, převážně s přirozenou; druhovou skladbou.
Kvalita a význam: V území se vyskytuje poměrně velké procento přirozených lesních společenstev v relativně dobré kvalitě. Vzhledem k členitosti území je přítomna celá škála vegetačních typů. V podrostu lesů a na zachovalých zbytcích luk se zachovala řada vzácných a ohrožených druhů rostlin.
Péče: Lesní ekosystémy jsou ohroženy především změnou listnatých porostů na jehličnaté výsadbou smrkových monokultur. V současnosti probíhá poměrně intenzívní těžba a vzniklé holiny jsou zalesňovány převážně smrkem, dokonce i na plochách, na kterých dříve byla společenstva listnatého lesa s původními dřevinami. Doplňkový vliv lze spatřovat i v používání těžké mechanizace. Luční ekosystémy jsou ohroženy, a v podstatě už i změněny, zemědělskou činností – odvodněním v minulosti, hnojením, periodickým rozoráváním a přeměnou na pole.
Předměty ochrany
Lesy svazu Tilio-Acerion na svazích, sutích a v roklích; smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy; extenzivní sečené louky nížin až podhůří; chasmofytická vegetace silikátových skalnatých svahů; bučiny asociace Luzulo-Fagetum a Asperulo-Fagetum
Stanoviště
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení