Charakteristika lokality:
Řeka Svratka a přilehlé louky v úseku Mrhov-Krásné-Spělkov-Borovnice. Svratka tvoří zemskou hranici mezi Čechami a Moravou.
Neživá příroda:
Geologie: Převážná část území je budována krystalickými břidlicemi zejm. rulami, svory, migmatity a jejich zvětralinami. V údolích vodních toků jsou uloženy čtvrtohorní říční usazeniny. Geomorfologie: Území je součástí celku Hornosvratecká vrchovina, podcelku Žďárské vrchy. Reliéf: Členitá vrchovina s velkou vertikální členitostí, 503-813 m n. m. Reliéf tvoří tektonická kra, jejíž povrch byl modelován a rozčleněn již v třetihorách. Po další tektonické činnosti se do kry zařízla řeka Svratka i Fryšávka. Pedologie: Půdní podklad tvoří kyselé kambizemě na svahovinách rul a granulitů, časté jsou primární pseudogleje. Podél toku jsou vyvinuty typické gleje. Krajinná charakteristika: Přirozený meandrující tok řeky Svratky lemovaný břehovými porosty olše, v nivě vlhké louky. Na přilehlých prudších svazích louky, místy s kamenicemi a rozptýlenou zelení. Na levém břehu strmé svahy lesnatého masívu Žákoviny.
Kvalita a význam:
Zachovaný úsek údolní nivy Svratky s přírodě blízkými lučními společenstvy s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. V nivě přežívají lokální populace modráska bahenního (Maculinea nausithous).
Péče:
Absencí obhospodařování, nadměrným hnojením a chemickým ošetřováním luk v nivě řeky, přirozenou sukcesí dřevinných náletů resp. zalesňováním v údolní nivě.