Hřebečovský hřbet
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Výrazný nesouměrný hřbet táhnoucí se v ose S-J na Česko-Moravském pomezí mezi obcemi Svitavy a Moravská Třebová. V celkové délce téměř 20 km.
Neživá příroda: Geologie: Svrchní část a plošina západně od zlomu hřebene je budována turonskými opukami, jemnozrnnými vápnitými pískovci a prachovci, místy i spongilitickými pískovci až spongility s vložkami chalcedonických rohovců. Východní část je tvořena mořskými i sladkovodními cenomanskými glaukonitickými nebo železitými pískovci, jílovci a prachovci a je překryta pláštěm hlinitých až hlinitokamenitých sedimentů z nadložních hornin turonu. Geomorfologie: Hřebečovský hřbet, V část Českotřebovské vrchoviny; silně erozně denudační reliéf v oblasti asymetrické litické antiklinály s pásmem elevací na SV-V, charakterizovaný řadou kuest s čely na SV-V. Je proťat hluboce zaříznutými údolími potoků. Nejvyšším vrcholem je kóta Roh (660,4 m n. m.). Reliéf: Výrazný hřbet s příkrými, místy suťovými a skalnatými východními až východoseverovýchodními svahy. Častá sesuvná území. Na lokalitě (především v okolí Hřebečova) se roztroušeně vyskytují antropogenní útvary související s bývalou těžbou žáruvzdorných jílovců a lupků (odkryvy po lámání kamene, opuštěné zasypané štoly, v oblasti poddolovaného území v partii hrany hřbetu stupňovité a příkopové svahové deformace – pukliny). Pedologie: Z půdních typů jsou v území zastoupeny nejvíce kambizemě. Krajinná charakteristika: Výrazný hřbet pokrytý zachovalými bučinami a suťovými lesy. Prudké svahy orientované směrem na SV-V se skalními výchozy, časté sesuvy půd. Území protkáno zařízlými údolími potoků. Antropogenní pozůstatky po bývalé těžbě nerostných surovin.
Kvalita a význam: Zachovalé celistvé lesní území s cennými společenstvy bučin a suťových lesů se skalními výchozy; bohaté bylinné patro. Součástí území je i PR Rohová a PP Pod skalou. Vyskytuje se zde celá řada vzácných a chráněných druhů rostlin i živočichů, včetně kriticky ohrožených taxonů. (V PP Pod skalou je největší naleziště tisu červeného (Taxus baccata)v regionech Pardubicka a Hradecka, ze vzácnějších ptačích druhů tu najdeme např. výra velkého (Bubo bubo), holuba doupňáka (Columba oenas) a datla černého (Dryocopus martius); v PR Rohová se vyskytují jako na jediném místě východních Čech karpatské druhy ploštičník evropský (Cimicifuga europaea) a kozlík trojený (Valeriana tripteris), z živočišných druhů plž sudovka žebernatá (Sphyradium doliolum).
Péče: Největší problémy v oblasti působí lesní hospodaření. Dochází (zejména mimo hranice MZCHÚ) ke kácení původních porostů, které jsou často nahrazovány nepůvodními dřevinami. (Při těžbě dřeva poškození vegetace a půdního pokryvu těžkou technikou.) Silný negativní vliv na přirozené zmlazování má okus zvěří. V důsledku bývalé nerostné těžby je území především v okolí Hřebečova poddolované, hrozí sesuvy půdy, propadání. Lokálně možnost znečištění půdy a vody splachem ze skládky hlušiny. V území zůstávají nerostné zásoby trvale chráněny (Chráněná ložisková území), případné obnovení těžby je závislé na požadavcích a cenách na světových trzích. Lokální sesuvy půdy na prudkých svazích. Šíření netýkavky malokvěté (Impatiens parviflora) zejména podél lesních cest a na pasekách.
Předměty ochrany
Stanoviště
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení