Zdobnice - Říčka
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Lesy svazu Tilio-Acerion na svazích, sutích a v roklích; chasmofytická vegetace silikátových skalnatých svahů; bučiny asociace Luzulo-Fagetum a Asperulo-Fagetum
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Přírodní komplex Zdobnice-Říčka zaujímá velkou část údolí Zdobnice a Říčky od obce Pěčín až téměř k obcím Zdobnice a Říčky v Orlických horách.
Neživá příroda: Geologie: Geologické podloží tvoří dvojslídné svory, dvojslídné ruly, fylity, v nejjižnější části se objevují turonské sedimenty (opuky), kolem vodních toků fluviální sedimenty. Geomorfologie: Území je součástí celku Žamberecká pahorkatina, okrsku Letohradská pahorkatina. Reliéf: Komplex tvoří hluboká údolí toků Zdobnice a Říčky. Převýšení se pohybuje od 80 do 150 m. Na svazích se hojně vyskytují výstupy skal (mrazové sruby) a pod nimi suťové rozpady. Nejpozoruhodnější je „Plačtivá skála“ na soutoku Zdobnice a Říčky, která je stupňovitě vysoká 50 m. Zajímavostí jsou četné tzv. „obří hrnce“ na skalních prazích v řečišti Zdobnice. Pedologie: Hlavním půdním typem je kambizem typická varieta kyselá. Na strmých svazích je častý ranker. Krajinná charakteristika: Významný krajinný útvar, hluboce zařízlé údolí v nižší části Orlických hor.
Kvalita a význam: Díky nepřístupnosti terénu se zde dochovaly rozsáhlejší porosty lesů přirozeného druhového složení, významné jsou především suťové lesy. Pozoruhodná jsou mechová společenstva vlhkých skal. Ačkoliv floristicky území není příliš bohaté, vyznačuje se výskytem řady montánních druhů, které sestupují z hor podél toků, např. kýchavice bílá Lobelova (Veratrum lobelianum), violka dvoukvětá (Viola biflora). Místy se masově vyskytuje bledule jarní (Leucojum vernum). Zdobnice a Říčka jsou obývány silnými populacemi mihule potoční (Lampetra planeri), vranky obecné (Cottus gobio) a střevle potoční (Phoxinus phoxinus). Pozoruhodná je i fauna motýlů (Lepidoptera). Bylo zde zjištěno celkem 352 druhů motýlů (Lepidoptera), z nichž některé jsou poprvé udávány v Orlických horách a podhůří (Choreutis myllerana, Ancylis upupana, Cydia nigricana, Alcis maculata forma balstelbergeri). Z významných ptáků byli zjištěni čáp černý (Ciconia nigra), sýc rousný (Aegolius funereus), datel černý (Dryocopus martius) a ledňáček říční (Alcedo atthis). Zaznamenán byl netopýr velký, velkouchý a černý (Myotis myotis, Myotis bechsteinii a Barbastella barbastellus).
Péče: Nejvíce ovlivňující činností jsou lesnické aktivity. Přirozené lesy jsou již značně fragmentární, nejsou zde dochované tak souvislé porosty jako např. v Antoniině údolí, na lokalitě obdobného charakteru. V současnosti jsou nejohroženějšími společenstvy nivní louky, u kterých chybí sečení. Některé byly v minulosti z části zalesněny smrkem. Obě údolí, zejména pak údolí Říčky, jsou silně ohroženy invazí netýkavky žláznaté (Impatiens glandulifera) a kolotočník ozdobný (Telekia speciosa). Vytvářejí se zde již souvislejší porosty.
Předměty ochrany
Lesy svazu Tilio-Acerion na svazích, sutích a v roklích; chasmofytická vegetace silikátových skalnatých svahů; bučiny asociace Luzulo-Fagetum a Asperulo-Fagetum
Stanoviště
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení