Vladivostok
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Lokalita modráska bahenního, modráska očkovaného
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Lokalita se nachází pod vrchem Bor, jižně do obce Machov v okrese Náchod.
Neživá příroda: Geologie: Reliéf území Vladivostoku je tvořen sv. částí elevace Bučina a údolím Vladivostok, které probíhá ve směru S-J a je otevřeno na sever. Údolím protéká potok Brlenka, který z vyšších poloh Boru přináší nivní písky a jíly. Podložím celého území jsou horniny svrchní křídy - slínovce a prachovce středního turonu i slínovce spodního turonu a cenomanu, které je překryto různě mocnou kamenitopísčitou půdou. Erozí a sufozí je toto území narušeno do forem výrazných terénních stupňů. Geomorfologie: Převážná část území Vladivostoku se rozkládá na západní straně podokrsku Bučina. Jeho menší část se rozkládá v podokrsku Bor. Podokrsky jsou součástí okrsku Stolová hora, který do Čech zasahuje jižně od Machova. Celé území náleží podcelku Polická vrchovina. Reliéf: Lokalita zahrnuje převážně svahové polohy při severním úpatí vrchu Bor. Převládají svahy se severní, popř. východní či západní expozicí. V mělkém údolí zvaném V dolečku v západní části lokality jsou místy vytvořeny poměrně příkré, krátké svahy. Nadmořská výška: 472-545 m. Pedologie: Zastoupeny jsou hnědé půdy, hnědé pelosoly, illimerizované půdy, gleje (viz Tomášek 1995). Krajinná charakteristika: Převážně odlesněné území - komplex luk v mozaice s rozptýlenou zelení, navazující na lesnaté svahy Boru. Klimatická oblast (Quitt 1971): MT2
Kvalita a význam: Na všech plochách dochována vyšší druhová pestrost rostlin i bezobratlých živočichů. Obecně významné území pro výskyt motýlů. Louky jsou většinou v poměrně dobrém stavu, i když jejich zachovalost kolísá (některé partie byly v minulosti narušeny hnojením). Výskytem ohrožených druhů je území značně regionálně významné.
Omezení: Dochovaná pestrost rostlinných druhů a návazně druhů bezobratlých živočichů byla do současné doby podmíněna rozdílně prováděným managementem i jeho fázovými posuny díky velkému množství zde hospodařících subjektů. Obecně dosud uplatňovaný management podporoval biodiverzitu daného území a podporoval i výskyt předmětných druhů motýlů modrásků rodu Maculinea. V zásadě není třeba výrazným způsobem dosavadní management měnit. V rámci celého navrženého území je vhodné na základě podrobného mapování výskytu druhů motýlů vybrat plochy (dle parcel), na kterých bude uplatňován termínovaný režim sečení s ohledem na předměty ochrany střídaný s ponecháním částí ploch neposečených cca 1x za 3 roky.
Péče: Svažité partie luk jsou dosud víceméně udržovány díky dotacím, potenciálně však hrozí jejich opuštění a sukcesní změny, popř. zalesnění. Nepříznivý vliv má stará skládka domovního odpadu v severozápadní části území (ohnisko výskytu nitrofilních a ruderálních druhů). Mělké údolí ve východní části území zvané V dolečku (Vladivostok) je součástí I.zóny CHKO Broumovsko, jižní a jihozápadní okrajová část spadá do II.zóny.
Předměty ochrany
Lokalita modráska bahenního, modráska očkovaného
Druhy
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Realizace péče
Aktuální správní řízení