Lipská hora
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Středoevropské silikátové sutě; lesy svazu Tilio-Acerion na svazích, sutích a v roklích; chasmofytická vegetace silikátových skalnatých svahů
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Výrazně asymetrická trachytová kupa, 1 km jihozápadně od Medvědic.
Neživá příroda:
Geologie: Trachytové intruzivní těleso lakolitové povahy, které vzniklo při stratigrafické hranici křída-vulkanický komplex.
Geomorfologie: Lipská hora (689 m n. m.) je významným bodem Kostomlatského středohoří.
Reliéf: Nepravidelná kupa eliptického půdorysu. Vrchol je tvořen pásmem skal (J-JV) s jevy mrazového zvětrávání, dochází zde k tence deskovitému rozpadu horniny, jednotlivé uvolněné desky se stávají součástí pohyblivých sutí na svazích o sklonu až 40°.
Pedologie: Půdní substrát je kamenitý a chudý.
Krajinná charakteristika: Značná část ploch svahů je pokryta akumulací hrubých sutí, kromě J a JV svahů pokrytých lesem. Při severním úpatí vlhké louky.
Kvalita a význam: Zachovalá lesní společenstva a společenstva skal a sutí. Celostátní význam lokality je dán mj. velkou koncentrací vzácných a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.
Omezení: Jednotlivý nebo skupinový výběr zaměřený na odstraňování stanovištně nevhodných dřevin (smrk, modřín, borovice), obnova porosty přirozené druhové skladby (při obnovách porostů s vyšším než minimálním zastoupením (dle vyhlášky č. 83/1996 Sb.) původních MZD v žádném případě tento podíl nesnižovat. Naopak se doporučuje, aby byl postupně zvyšován až na úroveň přirozeného zastoupení těchto dřevin. Reálné se zdá být cca 50 % navýšení v jednom obnovním cyklu. Viz § 31 odst. 1 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích.). Porosty s přírodě blízkou druhovou skladbou ponechat přirozenému vývoji. Zachování keřového patra - mimo místa výskytu chráněných rostlinných druhů. Preference přirozeného zmlazení. Redukce živelně se zmlazující osiky a břízy. Ponechání starých stromů. Redukce křovin (Sorbus, Prunus, Crataegus) v místech výskytu chráněných druhů rostlin - hvozdíku sivého. Vlhké louky při severním úpatí je třeba každoročně min. 1-2x sekat samohybnou lehkou mechanizací (ruční nástroje) s odklízením zelené píce či sušením píce a odvozem sena. Suché bylinné lemy - občasný zásah - redukce křovin.
Péče: Upuštění od redukce křovin (Sorbus, Prunus, Crataegus) v místech výskytu chráněných druhů rostlin - hvozdíku sivého - by vedlo k jeho postupnému zániku na této lokalitě. Sporadické kosení vlhkých luk při S úpatí způsobuje jejich degradaci.
Předměty ochrany
Středoevropské silikátové sutě; lesy svazu Tilio-Acerion na svazích, sutích a v roklích; chasmofytická vegetace silikátových skalnatých svahů
Stanoviště
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Realizace péče
Aktuální správní řízení