Niva Nemanického potoka

Evropsky významná lokalita
Niva Nemanického potoka
Rozloha (ha): 680,8988
Datum prvního vyhlášení: 03.11.2009
Kód Natura 2000: CZ0324026

Smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy; nížinné až horské vodní toky s vegetací svazů Ranunculion fluitantis a Callitricho-Batrachion; vlhkomilná vysokobylinná lemová společenstva nížin a horského až alpinského stupně; přechodová rašeliniště a třasoviště; lokalita mihule potoční

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Centrum lokality leží asi 2 km SZ od obce Nemanice mezi obcemi Závist – Lísková. Převážně území zahrnuje nelesní enklávu jižní části Českého lesa ležící na území okresu Domažlice. Nemanický potok, tekoucí od severozápadu k jihovýchodu, asi 15 km západně od Domažlic, od státní hranice (ř. km 0,9) k mostu u Lískovce (ř. km 6,4). Lokalita se nachází v CHKO Český les.
Neživá příroda: Geologie: Vlastní niva toku je tvořena fluviálními a deluviálními hlinitopísčitými sedimenty a rašelinami, širší okolí je budované horninami domažlického krystalinika (břidlice, pararuly).Geomorfologie: Území je součástí Šumavské soustavy, Českoleské oblasti - celek Český les, podcelek Čerchovský les, okrsek Nemanická vrchovina.Reliéf: Nemanický potok patří do povodí Dunaje. Jedná se o malý vodní tok, v němž se střídají proudné úseky s pevným substrátem (převážně štěrkovým) s tišinami, v kterých jsou akumulovány jemné štěrko-písčité náplavy.Pedologie: Kromě sedimentů a náplav v toku se v okolí potoka vytvářejí gleje, přechodové rašeliny a kyselé hlíny.Krajinná charakteristika: Poměrně široká údolní niva Nemanického potoka (především v dolním a středním úseku toku), z větší části zachována v přirozeném stavu (porosty vysokých bylin a travin, ojedinělé přirozené nálety dřevin, především křovitých vrb). Větší část údolní nivy kopíruje silnice III. třídy mezi obcemi Závist, Nemanice a hraničním přechodem Lísková-Hӧll.
Kvalita a význam: Z hlediska kvality biotopů daného charakteru patří navrhovaný komplex k nejcennějším v Plzeňském regionu. Niva Nemanického potoka je rovněž v rámci ÚSES regionálním biokoridorem. Celá lokalita leží v I. zóně CHKO Český les. Biotopy jež jsou v této EVL předměty ochrany (V4A, R2.2, R2.3, T1.6, L2.2A), jsou převážně vysokého stupně zachovalosti a reprezentativnosti.
Omezení: Lesní podmáčená stanoviště a lesní porosty na území bývalých obcí ponechat přirozenému vývoji, provádět asanaci kůrovce, kosení vybraných ploch v nelesních enklávách (Lískovec, Mýtnice, Dolní Úpor, niva Kamenného potoka …), odstraňování náletových dřevin, ponechání doupných stromů a části odumřelé dřevní hmoty, přeměna smrkových monokultur na porosty přirozené druhové skladby, extenzivní pastva, zatravnění orné půdy v údolní nivě potoků a přilehlých pozemků. Monitoring výskytu bobra evropského a jeho aktivit.
Péče: Ani pro svou nedostupnost – území bylo za „železnou oponou“ - nebyla krajina zcela uchráněna před melioracemi a plošnou výsadbou monokultur smrku, proto je nutné do budoucna velice opatrně přistupovat k případným zásahům do již samovolně se revitalizující krajiny. Problémem se zde může stát i případná obnova zaniklých lidských sídel po vystěhování německy hovořícího obyvatelstva, a to především z enklávy Lískovec, Pila, Mýtnice, Lučina, Úpor a Nemaničky. Ohrožení (v současnosti pouze potenciální) pro lokalitu představují regulace toků (především ve spojení s devastací náplavů obývaných juvenilními jedinci mihule potoční) a znečištění vody, které by vedlo k otravám mihulí.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

Smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy; nížinné až horské vodní toky s vegetací svazů Ranunculion fluitantis a Callitricho-Batrachion; vlhkomilná vysokobylinná lemová společenstva nížin a horského až alpinského stupně; přechodová rašeliniště a třasoviště; lokalita mihule potoční

Stanoviště
Druhy

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Realizace péče
Aktuální správní řízení