Rybníky u Lovětína
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Přirozená dystrofní jezera a tůně; tvrdé oligo-mezotrofní vody s bentickou vegetací parožnatek; lokalita čolka velkého, vážky jasnoskvrnné
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Soustava tří malých rybníků 0,5 km jižně od obce Lovětín, (7 km SSV od Jindřichova Hradce), dvou malých rybníků 1 km jihozápadně od této obce a lesního rybníka Horní Lesák, 1,7 km jihozápadně od dotčené obce. Dvě severnější skupiny rybníků jsou odděleny kulturní loukou, v roce 2006 zoranou a povápněnou a rybník H. Lesák je oddělen lesním kulturním porostem. Východněji situovaná skupina rybníků je přírodní památkou Luží u Lovětína, rybník Horní Lesák je taktéž přírodní památkou pod stejným jménem.
Neživá příroda: Geologie: Geologickým podkladem je biotitická a sillimanit-biotitická migmatitizovaná pararula, překrytá deluviálními pleistocenními písčitými a jílovitými hlínami. Geomorfologie: Západní část ploché Jindřichohradecké pahorkatiny, v jejím rámci severní část Jindřichohradecké kotliny. Reliéf: Málo členitá pahorkatina s oblými tvary georeliéfu. Lokalita leží v ploché mělké sníženině terénu, v pramenné oblasti drobného vodního toku nad pravým břehem říčky Kamenice. Tři východně položené rybníčky jsou odvodňovány přímo do Kamenice, dva západně položené jsou do této říčky odvodňovány prostřednictvím Lovětínského potoka, H. Lesák je odvodňován přes Hanovský rybník rovněž do Kamenice. Pedologie: Půdním typem je glej typický a organozemní, s přechody ke kambizemi pseudoglejové na okolních úpatích mírných svahů. Krajinná charakteristika: Poměrně plochá málo členitá krajina, pokrytá mozaikou lesních komplexů (převážně smrkových) a nelesních zemědělských enkláv s převahou trvalých travních porostů, ležící v širším okolí obce Lovětín. Pro tuto krajinu je velmi charakteristický hojný výskyt malých lesních a lučních rybníčků.
Kvalita a význam: K nejvýznamnějším typům vegetace na lokalitě patří Makrofytní vegetace oligotrofních jezírek a tůní (V3) se s poměrně hojným výskytem zevaru nejmenšího (Sparganium natans), v této části jihočeského regionu poměrně vzácná, a Vegetace parožnatek (V5) s dominující charou skleněnkou křehkou (Nitella flexilis). Ostatní přírodní biotopy (porosty vodních makrofyt, litorální rákosiny, vysoké ostřice a bezkolencové louky), které v lokalitě převažují, jsou v širším území poměrně běžné a zde tvoří ochranný rámec vzácným společenstvům. Lokalita je dále významná výskytem vitálních a stabilních populací čolka velkého (Triturus cristatus) a vážky jasnoskvrnné (Leucorrhinia pectoralis). Oba zmíněné druhy obývají všechny vodní nádrže v EVL.
Omezení: Je potřebná běžná údržba a opravy hrází a objektů rybníčků, aby byla zajištěna jejich funkčnost (tj. aby zadržovaly vodu). Ve východní části lokality byla v roce 2004 provedena oprava hrázky středního rybníčku a vybudována tůň mezi prostředním a spodním rybníčkem. V roce 2005 byl selektivně pokosen porost orobince širolistého na horním rybníčku, rozrůstající se v porostech vysokých ostřic. V r. 2006 proběhlo již částečné řízené odbahnění východního rybníčka a obdobný zásah bude v horizontu několika let zřejmě nutný i v případě severního (horního) rybníčka. Přilehlé louky je potřebné kosit 1x ročně (pozdní léto). Občas je žádoucí pokosit i litorální porosty rákosin (s frekvencí cca 5 let), plochy s masovějším výskytem třtiny křovištní by bylo potřebné kosit každoročně (i několikrát ročně). V krátké době bude třeba provést průklest náletových dřevin v jihozápadní části lokality a stanovit ochranné pásmo, ve kterém by bylo zakázáno vápnění porostů. Je potřebné všemi způsoby zamezit celkové eutrofizaci lokality.
Péče: Lokalita, především její východní část, je ohrožena splachy živin z okolních zemědělských pozemků a v důsledku toho i ruderalizací některých typů mokřadních společenstev (epilitorálních a litorálních porostů), v nichž se agresivně šíří třtina křovištní (Calamagrostis epigejos). Rybníčky jsou také ohroženy postupujícím zazemňováním, což bude muset být v dohledné době řešeno šetrným řízeným odbahněním (řešeno již u spodního rybníka ve východní skupině). Rašeliniště v západní části lokality (u západní skupiny rybníků) je ohroženo expanzí náletových dřevin. Živočišná složka je ohrožena používáním pesticidů a hnojením na okolních pozemcích, nevhodným (intenzivním) rybářským hospodařením, vysazováním v zajetí odchovaných kachen pro myslivecké účely a také postupným zarůstáním rybníků a zmenšováním jejich vodní plochy.
Předměty ochrany
Přirozená dystrofní jezera a tůně; tvrdé oligo-mezotrofní vody s bentickou vegetací parožnatek; lokalita čolka velkého, vážky jasnoskvrnné
Stanoviště
Druhy
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení