Osika
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Oligotrofní až mezotrofní stojaté vody nížinného až subalpínského stupně kontinentální a alpínské oblasti a horských poloh a jiných oblastí, s vegetací tříd Littorelletea uniflorae nebo Isoëto-Nanojuncetea; přirozené eutrofní vodní nádrže s vegetací typu Magnopotamion nebo Hydrocharition
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Rybník Osika 1 km východně od osady Albeř, 3,5 km severovýchodně od Nové Bystřice.
Neživá příroda: Geologie: Horninovým podkladem celé lokality je středně zrnitá dvojslídná porfyrická žula číměřského typu, překrytá v terénních depresích a nivě potoka Dračice pleistocenními a holocenními fluviálními hlínami a deluviofluviálními hlinitými písky a písčitými hlínami. Geomorfologie: Území leží v nižší méně členité jižní části Vysokokamenské vrchoviny (součást Novobystřické vrchoviny). Reliéf: Mírně zvlněný vrchovinný terén se zaoblenými tvary reliéfu a velmi pozvolnými svahy. Široké údolí Dračice je v tomto úseku vyplněné vodami velkého rybníka Osika, v navazujících terénních depresích jsou časté komplexy pramenišť, na něž jsou místy vázány rašeliništní biotopy. Pedologie: Nejběžnějším půdním typem v širším území je kambizem pseudoglejová, v nivách a depresích převažuje glej s přechody ke gleji organozemnímu (až organozemi), na suchých kamenitých stanovištích převládá kambizem dystrická. Krajinná charakteristika: Málo členitá krajina jižní části žulové Novobystřické vrchoviny, s mozaikou luk, pastvin a menších i větších lesních komplexů, s početnými většími či menšími rybníky s navazujícími mokřadními a případně rašeliništními biotopy.
Kvalita a význam: Nejcennějším biotopem jsou porosty as. Littorello-Eleocharitetum acicularis v mělkém litorálu rybníka Osika, které patří dosud k nejkvalitnějším v ČR. Významné a cenné jsou oligotrofní porosty vysokých ostřic (M1.7), zejména as. Caricetum rostratae.
Omezení: Rybník obhospodařovat jako polointenzifikační (jako doposud). Režim obhospodařování (výši rybí obsádky, případné přihnojování a přikrmování) musí stanovit podrobný plán péče, stanovený na základě analýzy současného stavu. Žádoucí a optimální by bylo i periodické částečné letnění v jarních a časně letních měsících (podpora potenciální vegetace obnažených den M2.1, která není střetová vůči vegetaci M3). Louky a pastviny v bezprostředním okolí rybníka pravidelně kosit 1x ročně, nehnojit.
Péče: Vodní a mokřadní společenstva ve vodním sloupci a litorálu rybníka jsou silně ovlivňovány intenzitou rybničního hospodaření (početností a skladbou rybí obsádky, režimem případného přikrmování a hnojení). Luční porosty a pastviny v okolí rybníka jsou ohroženy postupnou degradací v důsledku absence kosení a pastvy.
Předměty ochrany
Oligotrofní až mezotrofní stojaté vody nížinného až subalpínského stupně kontinentální a alpínské oblasti a horských poloh a jiných oblastí, s vegetací tříd Littorelletea uniflorae nebo Isoëto-Nanojuncetea; přirozené eutrofní vodní nádrže s vegetací typu Magnopotamion nebo Hydrocharition
Stanoviště
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení