Nerestský lom

Evropsky významná lokalita
Nerestský lom
Rozloha (ha): 5,3113
Datum prvního vyhlášení: 03.11.2009
Kód Natura 2000: CZ0310084

Vápnité nebo bazické skalní trávníky; polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích; chasmofytická vegetace vápnitých skalnatých svahů

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Opuštěný vápencový lom 0,8 km JV od obce Horosedly, 1 km SV od obce Dolní Nerestce, SZ od Písku.
Neživá příroda: Geologie: Lom se nachází ve větší vložce krystalického vápence, uložené v kontaktně metamorfovaných grafitických břidlicích s menšími vložkami kvarcitu (součást mirovického metamorfovaného ostrova, obklopeného vyvřelými horninami středočeského plutonu). Geomorfologie: Lokalita leží ve střední části ploché Mirovické vrchoviny (součást Březnické pahorkatiny, jako jihozápadní výběžek Středočeské pahorkatiny). Reliéf: Plochá, jen mírně zvlněná krajina s oblými tvary reliéfu, který je více členěn jen v jihozápadním sousedství lokality údolím říčky Skalice. Vlastní lokalita je ovšem sekundárně antropogenně výrazně členěná dvouetážovým lomem s 15-20 m vysokými stěnami ve východní části a strmými svahy odvalů v jihozápadní části. Pedologie: Půdním pokryvem nad hranami lomu je kambizemní rendzina, na zbytku plochy jsou jen surové nevyvinuté půdy. Krajinná charakteristika: Plochá mírně zvlněná krajina Středočeské pahorkatiny, s velkými bloky převážně orné půdy a s nízkým zastoupením luk a jiných typů pokryvu (drobné lesíky, křovité stráně, kamenitá lada).
Kvalita a význam: Lokalita je z regionálního pohledu velmi významná zejména pro biotopy T6.2B a S1.1, které jsou zde vyvinuty na poměrně významných plochách (a v relativně dobré kvalitě) jen díky přispění člověka (lom) a v jihočeském regionu na přirozených stanovištích jsou jinak velmi vzácné.
Omezení: Dno lomu, úpatní osypy podél lomových stěn a odvaly je potřebné periodicky zbavovat náletů dřevin. Zbytky travinobylinných teplomilných společenstev nad hranou lomu je žádoucí alespoň občas kosit (asi 1x za 3-5 let).
Péče: Lom podléhá pozvolné přirozené sukcesi (zarůstání dřevinami) a bude proto potřebné již v dohledné budoucnosti začít provádět periodickou likvidaci náletových dřevin.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

Vápnité nebo bazické skalní trávníky; polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích; chasmofytická vegetace vápnitých skalnatých svahů

Stanoviště

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení