Na horách u Křešína
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
Polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích, význačná naleziště vstavačovitých - prioritní stanoviště; polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích; pionýrská vegetace silikátových skal
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Bývalá suchá pastvina při severovýchodním okraji obce Křešín, asi 5 km JV od Hořovic.
Neživá příroda: Geologie: Skalní podklad je tvořen staroprvohorními mořskými (střední kambrium – jinecké a ohrazenické souvrství) horninami, tj. břidlicemi, drobami a slepenci. Geomorfologie: Území leží při severním okraji Brdské vrchoviny poblíž okraje Hořovické pahorkatiny v nadmořské výšce 420–455 m. Reliéf: Jedná se o táhlý svah hřbítku v bočním údolí ústícím do geomorfologicky velmi výrazného údolí průlomu říčky Litavky. Pedologie: Půdy jsou velmi mělké; převládají skeletovité rankery, ve spodní části území jsou kambizemě. Krajinná charakteristika: Zdejší krajinný ráz je velmi silně ovlivněn údolním fenoménem Litavky, vyskytuje se zde řada subxerotermních stanovišť. V minulosti byla oblast proslulá rozsáhlým a úspěšným chovem ovcí. Vlastní lokalita leží v otevřené členité krajině, na kterou však velmi záhy navazují rozsáhlé brdské lesy.
Kvalita a význam: Lokalita je proslulá zejména velmi hojným výskytem koniklece lučního českého (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica) při JZ okraji svého areálu. Velkou vzácností je i v současnosti poměrně bohatý výskyt vstavače kukačky (Orchis morio) a kociánku dvoudomého (Antennaria dioica). Lokalita je velmi dobře zachovalou ukázkou subxerotermních acidofilních pastvin s výskytem orchidejí a jalovce. Lokalita je významná fytogeograficky (nachází se v mezofytiku v 35. Fytogeografickém okrese Podbrdsko), protože zdejší flóra (včetně lichenoflóry) a vegetace s charakterem téměř termofilním se nachází nedaleko hranic brdského oreofytika. Na poměrně malé ploše tedy dochází k ostrému fytogeografickému gradientu.
Omezení: Nezbytné je pravidelné odstraňování náletu dřevin. V optimálním případě by byla žádoucí extenzivní pastva ovcí a koz.
Péče: Po ukončení pastvy v 70. letech 20. století došlo k značnému zarůstání dřevinami, které byly při rozsáhlé asanaci roku 1982 odstraněny. Na lokalitě docházelo k řadě negativních jevů, např. k vytváření černých skládek, které jsou však již poměrně dobře asanovány. Po vyhlášení přírodní památkou je lokalita občasně kosena a byl opětovně odstraněn nálet křovin.
Předměty ochrany
Stanoviště
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení