Dehtář

Ptačí oblast
Dehtář
Rozloha (ha): 351,9494
Datum prvního vyhlášení: 25.11.2009
Kód Natura 2000: CZ0311038

popu­lace rybáka obecného (Sterna hirundo) a husy velké (Anser anser) a jejich biotopy

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Ptačí oblast Dehtář leží severozápadně od Českých Budějovic. Rybník Dehtář je jeden z největších rybníků Českobudějovické pánve.
Neživá příroda: Ptačí oblast Dehtář leží v mírně zvlněném reliéfu jižní části Českobudějovické pánve v nadmořské výšce asi 400 – 410 metrů. Rybník o ploše cca 250 hektarů vyplňuje rozsáhlou mělkou sníženinu v údolí Babického (Dehtářského) potoka. Na rybník navazují od severu, západu a jihu rozsáhlé plochy zemědělské půdy. Kolem hráze ve východní a jihovýchodní části rybníka se nachází množství rekreačních chat.
Kvalita a význam: Rybník Dehtář je tradičním letním shromaždištěm husy velké (Anser anser). Maximální počty husí se zde shromažďují v první polovině srpna před začátkem lovné sezóny; tehdy zde bývá pozorováno asi 1000 – 2500 jedinců. Husa velká na rybníku v posledních desetiletích také hnízdí v počtu do 10 párů. Na dvou ostrůvcích, které byly vybudovány v letech 1991 a 2004, hnízdí kolonie rybáka obecného (Sterna hirundo). Velikost kolonie kolísá především podle aktuální úrovně hladiny vody v rybníku mezi cca 10 – 100 hnízdícími páry. Na těchto ostrůvcích hnízdí také několik set párů racků chechtavých (Larus ridibundus). V porostu dubů a borovic na ostrově rybníka hnízdí kolonie volavek popelavých (Ardea cinerea) v počtu asi 100 párů. Za nižšího stavu vody má rybník široké pruhy obnaženého dna při březích, na kterých nepravidelně hnízdí vodouš rudonohý (Tringa totanus), čejka chocholatá (Vanellus vanellus) a kulík říční (Charadrius dubius). Rybník je však především tahovou zastávkou a shromaždištěm mnoha druhů vodních a mokřadních ptáků – potápek, kormoránů, četných druhů kachen, bahňáků a dlouhokřídlých. Významné jsou počty protahujících čírek obecných (Anas crecca) na podzim – hejna až kolem 1000 jedinců. V letním a podzimním období se na rybníku zdržují desítky volavek bílých (Egretta alba) a až 10 orlů mořských (Haliaeetus albicilla). V podzimním období na druhém horku, při postupném vypouštění rybníka, jsou obnažená bahna významnou tahovou zastávkou četných druhů bahňáků.
Omezení: Je potřeba udržet současný relativně stabilní stav biotopu. Dále postupně zmírňovat intenzivní způsob rybářského hospodaření, zvyšovat podíl alternativní rybí obsádky, zamezit zvyšování vodní hladiny. Zlepšit podmínky pro hnízdění: vybudovat další hnízdní ostrůvky, vytvořit podmáčená luční stanoviště v okolí rybníka, zachovat zalesněný poloostrov bez výraznějších zásahů. Snížit vyrušování ptáků: omezit všechny nevhodné aktivity, instalovat naučné tabule, udržovat bójky ohraničující západní část území rybníka. Zachovat opatření stanovená rozhodnutím o vyhlášení přechodně chráněné plochy (PYKAL aaaa KLOUBEC 1998): v období od 15.7. do 30.11. je zakázáno vjíždět loďkami, windsurfingy apod., vstupovat a vjíždět vozidly, lov vodních ptáků omezen na dva hony ročně, zákaz chovu a vypouštění polokrotkých kachen divokých, zákaz chovu domácích kachen. Rybák obecný – udržovat hnízdní ostrůvek (odstranění ruderálu v zimním období 1x za rok, oprava rozplavených částí 1x za 5–10 let, zvětšení rozlohy ostrůvku) – omezit rušení kolonie (tabule s textem, namátková strážní služba) – udržovat normovanou vodní hladinu v hnízdním období (1.5.-15.7.) – vybudovat až tři další ostrůvky na vhodných místech rybníka Husa velká – omezit rušení v době letního a podzimního shromažďování (kontakt s vlastníky a uživateli, tabule s textem, namátková strážní služba)
Péče: Kolísání hladiny vody v hnízdním období ohrožuje kolonii rybáka obecného na ostrůvcích – při nadměrném zvýšení hladiny jsou hnízda vyplavována, naopak při příliš nízké hladině vody v rybníku jsou ostrůvky přístupné pro predátory a rybáci na nich hnízdí v nízkém počtu nebo zahnízdí na náhradních plochách blíže vodní hladiny. Abraze způsobuje postupné rozplavování ostrůvků, které jsou vytvořeny z rybničních sedimentů. Občas je proto nutné ostrůvky opravit nebo vytvořit nové. Lov vodní pernaté zvěře (husí a kachen) způsobuje rušení vodních ptáků (především husí) na shromaždišti. Proto byla v západní polovině rybníka vyhlášena přechodně chráněná plocha, kde je lov vodní pernaté zvěře omezen. Přesto sledování z posledních let ukazují, že lov především na začátku lovecké sezóny husí je zde poměrně intenzivní. Vodní sporty a rekreace. Negativní vliv na vodní ptáky může mít především windsurfing. Přestože při vyhlášení přechodně chráněné plochy byla stanovena hranice, za kterou by již vodní sporty včetně windsurfingu neměly být provozovány, čas od času je tato linie překračována a klidová plocha narušována.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

zachování a obnova ekosystémů významných pro druhy těchto ptáků v jejich přirozeném areálu rozšíření a zajištění podmínek pro zachování populací těchto druhů ve stavu příznivém z hlediska ochrany

Druhy

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení