Českobudějovické rybníky

Ptačí oblast
Českobudějovické rybníky
Rozloha (ha): 6 362,0849
Datum prvního vyhlášení: 25.11.2009
Kód Natura 2000: CZ0311037

popu­lace kvakoše nočního (Nycticorax nycticorax), rybáka obecného (Sterna hirundo), slavíka modráčka (Luscinia svecica), husy velké (Anser anser) a kopřivky obecné (Anas strepera) a jejich biotopy

Toto území spravuje

Charakteristika lokality:
Neživá příroda: Rovinaté území, ležící v jižní a střední části Českobudějovické pánve v nadmořské výšce asi 400 metrů. Podloží tvoří druhohorní pískovce, slepence a jílovce klikovského souvrství, překryté terciérními usazeninami mydlovarského souvrství a kvartérními sedimenty. Půdním pokryvem jsou na většině území lehké až středně těžké kambizemě, v místech se zvýšenou hladinou spodní vody gleje, příp. pseudogleje.
Kvalita a význam: Spektrum ptačích druhů hnízdících na rybnících v oblasti, případně protahujících na jarním nebo podzimním tahu, je velmi bohaté. Pokud jde o druhy, které jsou předmětem ochrany v ptačí oblasti: Kvakoš noční (Nycticorax nycticorax) hnízdí v několika hnízdních koloniích v celkovém počtu asi 260 – 270 párů, jeho početnost v posledním desetiletí zvolna stoupá. Spolu s oblastí jižní Moravy tak patří Českobudějovické rybníky k centrům výskytu druhu v České republice. Rybák obecný (Sterna hirundo) hnízdí na nezarostlých rybničních ostrůvcích, počet hnízdních kolonií však v posledních letech klesá hlavně vzhledem k tomu, že některé hnízdní ostrůvky byly rozplaveny. Celkový počet hnízdících párů v jednotlivých letech značně kolísá, především podle toho, zda jsou v dané sezóně rybáky obsazeny hnízdní ostrůvky v Ptačí oblasti Dehtář. V posledních několika letech činil celkový zjištěný počet hnízdících párů 50 – 140. Slavík modráček středoevropský (Luscinia svecica cyanecula) hnízdí především v litorálních rákosinách rybníků a v navazujících terestrických rákosinách v počtu asi 40 – 50 párů. Husa velká (Anser anser) na rybnících početně hnízdí, hnízdící populace v posledních desetiletích významně narůstá. V létě se husy koncentrují ve velkých hejnech na několika shromaždištích, jsou doplňovány ptáky ze vzdálenějších oblastí. Početnost husí tak kulminuje v první polovině srpna, kdy dosahuje zhruba 1000 – 2500 jedinců. Kopřivka obecná (Anas strepera) hnízdí i protahuje především na menších, mělkých, dobře zarostlých rybnících, někdy však vytváří i početná hejna, protahující na větších rybnících. Nejpočetnějšími hnízdícími vodními ptáky na rybnících v oblasti jsou racek chechtavý (Larus ridibundus), lyska černá (Fulica atra), kachna divoká (Anas platyrhynchos), polák chocholačka (Aythya fuligula) a polák velký (Aythya ferina). Početnost některých z těchto druhů ovšem v posledních třech desetiletích výrazně poklesla – to platí především o racku chechtavém, lysce černé a poláku chocholačce. Příčinou ubývání mnoha druhů jsou především vysoké obsádky kapra v rybnících. Českobudějovické rybníky jsou také jedinou oblastí v České republice, kde pravidelně hnízdí kolpík bílý (Platalea leucorodia) a volavka stříbřitá (Egretta garzetta).
Omezení:
Péče:

Otevřít mapu

Předměty ochrany

a jejich biotopy

Druhy

Překryv s chráněným územím
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení