Vlára

Evropsky významná lokalita
Vlára
Rozloha (ha): 9,572
Datum prvního vyhlášení: 15.04.2005
Kód Natura 2000: CZ0723434

lokalita sekavčíka horského

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Tok Vláry v délce cca 7,5 km, od soutoku s Brumovkou (J okraj obce Bylnice, cca 10 km jižně od Valašských Klobouků) po státní hranici.
Neživá příroda: Geologie: Podloží tvoří fluviální a deluviofluviální sedimenty, které byly v holocénu naplaveny na původní flyšové horniny charakteristické mnohonásobným střídáním tenkých vrstev jílovců, slínovců a pískovců. Geomorfologie: Lokalita z větší části spadá do celku Bílé Karpaty, podcelku Chmelovská hornatina, okrsku Bylnická kotlina. Jedná se o podélnou erozně denudační sníženinu s charakterem ploché pahorkatiny, se zbytky zarovnaných povrchů a širokými údolními nivami. Částečně zasahuje také do okrsku Vlárská hornatina a okrsku Starohrozenkovská hornatina (podcelek Lopenická hornatina). Krajinná charakteristika: Koryto řeky je neregulované se štěrkovými lavicemi, v Bylnici se Vlára stáčí směrem jihovýchodním a Vlárským průsmykem protíná masiv Bílých Karpat do povodí Váhu. V toku převažuje štěrkovo-kamenitý substrát. U státní hranice má Vlára má P 323 km2, L 30,7 km a Qa 3,20 m3.s-1. Pedologie: V okolí řeky se vyvíjejí kambizemě a fluvizemě.
Kvalita a význam: Úsek Vláry od státní hranice po soutok s Brumovkou (ř. km 12,25 - 19,1) je jedinou lokalitou sekavčíka horského na území ČR.
Omezení: Zachovat stávající podmínky, zamezit znečištění a regulaci toku.
Péče: Toku hrozí nevhodné regulace (zpevnění břehů, výstavba kamenných stupňů a skluzů), i když citlivé úpravy nemusí populaci sekavčíků ohrozit. Výskyt druhu je vázán na migrační zprůchodnění toku.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

lokalita sekavčíka horského

Druhy

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení