Kobylí hlava
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
lokalita hadince červeného
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Lokalita se nachází 3,5 km jižně od Hluku, na jihovýchodním svahu kóty Kobylí hlava (360 m) .
Neživá příroda: Geologie: Podklad tvoří horniny hluckého vývoje dílčí bělokarpatské jednotky magurského flyše. Jde o svrchnokřídové antonínecké souvrství se střídáním vápenců, slínovců a vápnitých jílovců a o nivnické souvrství s převahou vápnitých jílovců. Tyto horniny jsou zčásti překryty návějemi spraší, popř. sprašových hlín. Geomorfologie: Lokalita spadá do celku Vizovická vrchovina, podcelku Hlucká pahorkatina, okrsku Boršická pahorkatina. Jedná se o členitou pahorkatinu, tvořenou flyšovými horninami, s erozně denudačním reliéfem širokých krátkých hřbetů oddělených krátkými průlomovými údolími, nebo obklopených sníženinami, na rozvodích se zbytky terciérního zarovnaného povrchu. Reliéf: Reliéf je svažitý, převládají svahy JV orientace. Pedologie: Půdy reprezentuje pararendzina modální, ojediněle hnědozem modální. Krajinná charakteristika: Jedná se o poslední zbytek zachovalých travinobylinných porostů v jinak intenzivně obhospodařované krajině.
Kvalita a význam: Významná populace hadince nachového (Echium russicum) na severním okraji areálu druhu. Výskyt řady chráněných a ohrožených rostlin teplomilných trávníků, např. kostřava žlábkatá (Festuca rupicola), vousatka prstnatá (Bothriochloa ischaemum), ostřice horská (Carex montana), o. nízká (C. humilis), o. Michelliova (C. michelii), kavyl tenkolistý (Stipa tirsa), koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), hlaváček jarní (Adonanthe vernalis), hořec křížatý (Gentiana cruciata), vstavač nachový (Orchis purpurea), kozinec dánský (Astragalus danicus), kruštík růžkatý (Epipactis muelleri), k. tmavočervený (E. atrorubens), oman mečolistý (Inula ensifolia), škarda ukousnutá (Crepis praemorsa), bělozářka větevnatá (Anthericum ramosum), štírovník Borbásův (Lotus borbasii) a jalovec obecný (Juniperus communis).
Omezení: Odstraňování náletu dřevin, obnovení pravidelného kosení, část území bude likvidací lesního porostu převedena na bezlesí a přiléhající pole v ochranném pásmu bude zalučněno.
Péče: Většina původních pastvin a luk byla postupně rozorávána nebo zalesňována, poslední velké plochy byly takto zlikvidovány v 50. až 70. letech minulého století.
Předměty ochrany
lokalita hadince červeného
Druhy
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení