Rejvíz
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
druhově bohaté smilkové louky na silikátových podložích v horských oblastech (a v kontinentální Evropě v podhorských oblastech); rašelinný les; aktivní vrchoviště; vlhkomilná vysokobylinná lemová společenstva nížin a horského až alpínského stupně; přechodová rašeliniště a třasoviště; acidofilní smrčiny; lokalita šikoušku zeleného, střevlíka hrbolatého
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Náhorní plošina s komplexem rašelinných a mokřadních biotopů přibližně 200 m jižně od osady Rejvíz a 10 km jihovýchodně od Jeseníku. Asi 1,5 km dlouhý, mírně klikatý úsek zaříznutého údolí táhnoucího se západovýchodním směrem ve střední části toku Vrchovištního potoka. Lokalita zahrnuje koryto a dolní části přilehlých svahů. Její západní okraj se nachází nedaleko ostré zatáčky silnice mezi Jeseníkem a Rejvízem, cca 3,5-5 km východojihovýchodně od Jeseníku.
Neživá příroda: Geologie: Geologický podklad tvoří amfibolit a stromatit s převahou amfibolitu (devon). Geomorfologie: Celek Zlatohorská vrchovina, podcelek Rejvízská hornatina. Reliéf: Náhorní plošina s výškovým rozpětím lokality 570-660 m n. m. Asi 1,5 km dlouhý, mírně klikatý úsek zaříznutého údolí táhnoucího se ZV směrem ve střední části toku Vrchovištního potoka. Lokalita zahrnuje koryto a dolní části přilehlých svahů. Pedologie: Půdní podklad tvoří kambizemě dystrické. Krajinná charakteristika: Náhorní plošina na rozvodí Vrchovištního potoka a Černé Opavy s komplexem rašelinných a mokřadních biotopů zahrnující přechodová rašeliniště, vrchoviště, vodní plochy, rašelinné smrčiny a blatkové bory. Území dotváří velice specifický ráz osady Rejvíz a jejího okolí.
Kvalita a význam: K nejvíce zachovalým a hodnotným biotopům patří rašelinné smrčiny a blatkové bory s rojovníkem bahenním (Ledum palustre) a kyhankou sivolistou (Andromeda polifolia), podmáčené a částečně i rašelinné smrčiny jsou ovlivněny odvodňováním (soustava kanálů), otevřené vrchoviště představuje přirozené bezlesí bez zjevných známek negativního ovlivnění vodního režimu s bohatou populací rosnatky okrouhlolisté (Drosera rotundifolia). V území se nacházejí dvě mechová jezírka, jedno je v pokročilé fázi zazemňování s kriticky ohroženou blatnicí bahenní (Scheuchzeria palustris). Na vlhkých loukách jsou bohaté populace prstnatce Fuchsova (Dactylorhiza fuchsii), p. májového (D. majalis) a prstnatce D.x braunii a několik jedinců vrbiny kytkokvěté (Lysimachion thyrsiflora) a jazyka hadího (Ophioglossum vulgatum). Uváděn je bradáček srdčitý (Listera cordata), nově byla zjištěna korálice trojklaná (Corallorhiza trifida). Na smilkových trávnících roste všivec lesní (Pedicularis sylvatica). Území je význačné výskytem živočichů s boreálním těžištěm rozšíření např. šídlo rašelinné (Aeshna subarctica) a obojživelníků např. čolek horský (Triturus alpestris) a č. karpatský (T. montandoni). Významná lokalita střevlíka hrbolatého (Carabus variolosus).
Omezení: Střevlík hrbolatý (Carabus variolosus) - zachování příznivého vodního režimu, zejména na podmáčených plochách. Ochrana pramenišť a drobných vodních toků před disturbancí lesní technikou a chemizací. Vyloučení sanace dřevní hmoty z blízkosti vodních toků a pramenů.
Péče: Území je negativně ovlivněné zejména odvodněním, což se nejvíce projevilo v okrajových mírně svažitých částech území. Lesní porosty jsou narušeny a ohroženy větrnými polomy. Turistický ruch je poměrně intenzivní avšak usměrněný a soustředěný na naučnou stezku.
Předměty ochrany
druhově bohaté smilkové louky na silikátových podložích v horských oblastech (a v kontinentální Evropě v podhorských oblastech); rašelinný les; aktivní vrchoviště; vlhkomilná vysokobylinná lemová společenstva nížin a horského až alpínského stupně; přechodová rašeliniště a třasoviště; acidofilní smrčiny; lokalita šikoušku zeleného, střevlíka hrbolatého
Stanoviště
Druhy
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Realizace péče
Aktuální správní řízení