Chrastický hadec

Evropsky významná lokalita
Chrastický hadec
Rozloha (ha): 2,7723
Datum prvního vyhlášení: 15.04.2005
Kód Natura 2000: CZ0712187

lokalita sleziníku nepravého

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Lokalita leží v Hanušovické vrchovině, asi 1 km JV od obce Chrastice (okr. Šumperk); hranice EVL se shodují s PP Chrastický hadec.
Neživá příroda: Geologie: Podkladem je serpentinová čočka, obklopená na západě amfibolity a vložkami rul a na východě blastomylonitovými svory s vložkami krystalických břidlic.
Geomorfologie: Lokalita je součástí Staroměstské kotliny v Hanušovické vrchovině.
Reliéf: Lokalitu tvoří zalesněný pahorek s opuštěným jámovým lomem, na jehož dně vzniklo jezírko. Nadmořská výška lokality je 530-554 m n. m.
Pedologie: Na výstupech hadců jsou vyvinuty skeletovité půdy typu hořečnatého rankeru.
Krajinná charakteristika: Opuštěný hadcový lom s odvaly v izolovaném smrkovém lesíku. Lokalita je obklopena zemědělsky využívanými plochami.
Kvalita a význam: Na lokalitě roste jedna z nejbohatších populací sleziníku nepravého (Asplenium adulterinum) na Moravě a z hlediska ochrany vzácných společenstev hadcových sutí má lokalita celostátní význam. Na serpentinitové suti je dobře patrná sukcese hadcových společenstev, území lze využít i pro studijní účely.
Omezení: Na hadcových skalách a štěrbinách opuštěného lomu nejsou žádná opatření vyžadována, tato část populace se zdá stabilní. Na suťovém svahu, kde je největší koncentrace jedinců, je třeba redukovat šíření náletových dřevin, zejména smrku tak, aby nedošlo k nadměrnému zápoji dřevin a opadu jehličí. V lese je žádoucí postupně přeměnit druhovou skladbu dřevin ve prospěch druhů stanovištně původních, tj. především postupně nahrazovat smrkové monokultury v okolí hadcových skal smíšenými porosty borovice lesní (Pinus sylvestris), modřínu opadavého (Larix decidua), buku lesního (Fagus sylvatica), dubu zimního (Quercus petraea) a jedle bělokoré (Abies alba).
Péče: Druh není na svém stanovišti bezprostředně ohrožen. Část původní lokality zanikla při těžbě hadce, po vyhlášení územní ochrany další otvírka lomu nehrozí, i když se v nedávné minulosti (ještě před vyhlášením ochrany) o možnostech obnovení těžby jednalo. Druhu neprospívá nadměrný opad jehličí (zejména smrku), který eliminuje výskyt hadcových druhů. Největší část populace je na suťovišti vzniklém při těžbě hadce, zde postupně hrozí zarůstání náletem dřevin.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

lokalita sleziníku nepravého

Druhy

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení