Rumunská bažantnice

Evropsky významná lokalita
Rumunská bažantnice
Rozloha (ha): 90,3571
Datum prvního vyhlášení: 15.04.2005
Kód Natura 2000: CZ0620158

Vnitrozemské slané louky; smíšené lužní lesy s dubem letním, jilmem vazem, jilmem habrolistým, jasanem ztepilým nebo jasanem úzkolistým podél velkých řek atlantské a středoevropské provincie

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Lesní celek v rovinaté SV části Dyjskosvrateckého úvalu, 3,3 km JV od středu obce Blučina.
Neživá příroda: Geologie: Podloží tvoří z části terciérní vrstevnaté vápnité jíly a písky, z části oligocénní vápnité jíly a jílovce. Geomorfologie: Lokalita spadá do podcelku Pracké pahorkatiny, okrsku Moutnická pahorkatina. Jedná se o nížinnou pahorkatinu, tvořenou neogenními sedimenty a flyšovými horninami. Pedologie: Většinu území pokrývají černice, které jsou často vlivem kolísání hladiny podzemní vody zasolené, místy se vytvářejí černozemě na karbonátových polygenetických hlínách. Reliéf: Reliéf je plochý s průměrnou nadmořskou výškou 192 m. Krajinná charakteristika: Komplex lužních lesů v rovinaté krajině prostoupený vodními kanály.
Kvalita a význam: Z ochranářského hlediska jsou v území nejcennější plošně rozsáhlá společenstva tvrdých luhů (L2.3A a L2.3B) a regionálně významná vegetace slanisek (T7) s druhy zvláště chráněnými dle legislativy ČR nebo vzácnými. Lesní porosty jsou negativně ovlivněny využitím velké části území jako bažantnice.
Omezení: Šetrné lesní hospodaření s preferencí maloplošné a probírkové těžby. Zachování přirozeného druhového složení a věkové struktury lesních porostů. Postupná likvidace porostů nepůvodních dřevin, nahrazení původními. Výrazné omezení nebo úplné zrušení chovu bažantů.
Péče: Lokalita je dlouhodobě využívaná jako intenzivní bažantnice, což se negativně odráží zejm. na stavu a struktuře bylinného patra lesních porostů. Vysazovány byly také nepůvodní druhy dřevin - akát, javorovec jasanolistý, netvařec křovištní, smrk a borovice. Nezanedbatelný vliv na vegetaci mají meliorace, porušení hydrologických poměrů má za následek vysychání lužního lesa. Vlastní vodní toky jsou ovlivněny splachy z okolních zemědělských pozemků, jsou většinou přeměněny v kanály bez význačné vodní vegetace. Slaniska jsou ohrožena zejména přirozenou sukcesí a úplnou ruderalizací.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

Vnitrozemské slané louky; smíšené lužní lesy s dubem letním, jilmem vazem, jilmem habrolistým, jasanem ztepilým nebo jasanem úzkolistým podél velkých řek atlantské a středoevropské provincie

Stanoviště

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení