Luční údolí
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
vlhkomilná vysokobylinná lemová společenstva nížin a horského až alpínského stupně; extenzivní sečené louky nížin až podhůří; bučiny asociace Asperulo-Fagetum; lokalita čolka velkého
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Lokalita se nachází východně od Adamova, 1 km S od obce Křtiny po pravé straně silnice ze Křtin do Jedovnice.
Neživá příroda: Geologie: Území leží na jižním okraji geologické jednotky moravský karbon. Geologický podklad tvoří kulmská droba, místy překrytá slabým kvartérním sprašovým nánosem. Geomorfologie: Lokalita spadá do Hornoříčecké vrchoviny - členité vrchoviny, která byla neotektonickými pohyby rozlámána na řadu ker. Reliéf: Luční údolí je relativně mělké, kulmské droby zde kromě lesem porostlých sutí nevytváří žádné otevřené skalní expozice. Jediným místem s odkrytou matečnou horninou je drobný lom u Křtin. Pedologie: Půdy jsou mělké až středně hluboké na svazích se značným obsahem skeletu. Na převážné části území vznikly na svahovinách drob kambizemě - (zejména kambizem modální var. Mesobazická). Na několika místech se na polygenetických hlínách nachází i luvizem modální. Krajinná charakteristika: Luční údolí je jedinečným dochovaným komplexem pestré mozaiky přírodě blízkých až přirozených listnatých porostů bučin s pravidelně kosenými loukami s pestrou druhovou skladbou.
Kvalita a význam: O významu lokality svědčí existující přírodní rezervace Bayerova, navržená Prof. Zlatníkem. Lokalita představuje zachovalý komplex přirozených lesních systémů a pravidelně kosených luk na geologickém podkladu drahanského kulmu, s řadou ohrožených a chráněných druhů. Vzhledem k této skutečnosti se jedná o unikátní přírodní komplex v rámci ČR. V podstatě všechny lesy Drahanské vrchoviny jsou pro svou vyšší nadmořskou polohu zalesněny smrkem. Luční údolí je na kontaktu druhově bohatších lesů Moravského krasu a tradice bukového hospodaření je zaručena díky Školnímu lesnímu podniku Masarykův les Křtiny. Mezi ochranářsky cenné patří především společenstva květnatých bučin (L5.1), mezofilních ovsíkových luk (T1.1), hercynských dubohabřin (L3.1) a tužebníkových lad (T1.6). Významná lokalita čolka velkého.
Omezení: Standardní dodržování metodik péče o lesní a luční habitaty soustavy Natura 2000. Za poněkud speciální lze považovat zásahy na eliminace sukcese v lomu u Křtin s cílem podpory ohrožených druhů. Aktuální ohrožení rezervace spočívá především ve vysokých stavech zvěře, zvláště mufloní, kterou je nutné snížit. V rámci lesního hospodářského plánu postupně odstraňovat stanovištně nepůvodní jehličnaté dřeviny (smrk, modřín). Podporovat přirozené zmlazování dřevin. Kolem rezervace vyhlásit větší ochranné pásmo.
Péče: Zranitelnost území spočívá v postupné přeměně listnatých lesů na jehličnaté monokultury mimo vyhlášenou lesní rezervaci. Tento trend by vedl k postupnému snižování rozlohy listnatých hospodářských lesů (hlavně bučin), k velké fragmentaci cenných porostů a jejich následné degradaci v okrajových zónách stávající rezervace. Problematické je v této lokalitě i přezvěření a následkem toho i přirozené zmlazení jedle. Významným opatřením na zvýšení biodiverzity hospodářského lesa by bylo ponechávání vybraných esteticky významných stromů tzv. na dožití. Kromě pozitivního vlivu na zvýšení hnízdních možností ptactva a zvýšení odumřelé biomasy vhodné pro existenci hub se jeví i možnost snazších obnov v semenných letech.
Předměty ochrany
vlhkomilná vysokobylinná lemová společenstva nížin a horského až alpínského stupně; extenzivní sečené louky nížin až podhůří; bučiny asociace Asperulo-Fagetum; lokalita čolka velkého
Stanoviště
Druhy
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení