Krumlovsko-rokytenské slepence

Evropsky významná lokalita
Krumlovsko-rokytenské slepence
Rozloha (ha): 96,1427
Datum prvního vyhlášení: 15.04.2005
Kód Natura 2000: CZ0624128
Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Území se nachází v Boskovické brázdě, u Moravského Krumlova. Je tvořeno třemi oddělenými celky, z nichž první se nachází na pravobřežním svahu údolí říčky Rokytné nad centrem Moravského Krumlova, druhé pak na obou svazích údolí Rokytné mezi obcemi Rokytná a Budkovice a třetí v levobřeží pod osadou Budkovice .
Neživá příroda: Geologie: Podklad je tvořen slepenci permského stáří (tzv. rokytenské slepence). Místy jsou permské sedimenty překryty sedimenty kvartéru, časté jsou mladé (holocénní) říční sedimenty Rokytné. Na vnějších stranách meandrů jsou vyvinuty říční terasy, na bázích svahů jsou rozsáhlé akumulace svahovin. Pro tmel rokytenských slepenců je charakteristická jeho mírná bazicita, čímž se liší od jiných slepenců v okolí Brna. Tato vlastnost podmiňuje zvýšený výskyt bazifilních druhů rostlin.
Geomorfologie: Území spadá do Rokytenské pahorkatiny na jihovýchodním okraji Boskovické brázdy. Jedná se o pahorkatinu prořezanou hlubokým údolím Rokytné se zaklesnutými meandry.
Reliéf: Reliéf je velice členitý. Řeka Rokytná vytváří v těchto místech několik meandrů. Největší z jejích meandrů jsou v Moravském Krumlově a kolem obce Rokytná, kde díky členitosti a sklonitosti vytvářejí efekt přirozených skalních amfiteátrů. V území je možné nalézt svahy nejrůznější orientace a sklonu, četné skalní výchozy a kolmé skalní stěny, což v kombinaci s různým chemismem půdy vytváří podmínky pro vznik řady odlišných rostlinných společenstev na poměrně malém prostoru.
Pedologie: V půdním pokryvu převažují kambizemě, ojediněle je vymapována rendzina kambická a ranker. V nivě Rokytné se vytvářejí fluvizemě.
Krajinná charakteristika: Jedná se o komplex lesní vegetace v mozaice s nelesní vegetací skal, lesostepí, lesních lemů a křovin s výskytem řady ohrožených a vzácných druhů rostlin a živočichů.
Kvalita a význam: Jde o jedno z nejvýznamnějších území teplomilných společenstev na jižní Moravě s mimořádně vysokou druhovou diverzitou. V území se vyskytuje řada unikátních rostlinných společenstev, která se zachovala v geomorfologicky a mikroklimaticky mimořádně zajímavém a členitém útvaru údolí. Díky množství kombinací abiotických podmínek (orientace, sklon, vlhkost, lokální chemismus půdy) se v tomto území vyvinula řada společenstev různého charakteru, díky kterým celé území získalo na mimořádném druhovém bohatství (ověřeno na 550 druhů vyšších rostlin). Území je jednou z pěti lokalit hvozdíku moravského v ČR.
Omezení: Postupná likvidace akátu (zahájena v r. 1999) a redukce náletových dřevin.
Péče: Aktuálním problémem je zarůstání některých partií v rokytenské části území trnovníkem akátem, který zde byl v minulosti vysazen a místy se pozvolna šíří. Toto nebezpečí se týká především západních svahů jižně od Tábora, kde byl akát vysazován a po ukončení pastvy a zániku vinic se rozšířil, dále vrcholových částí lokalit Na skalách a Baby a částí břehových porostů řeky Rokytné. V krumlovské části se akát nachází ojediněle. Zdá se však, že rozšíření většiny akátových porostů je však již stabilizováno a k žádnému dalšímu masivnímu šíření nedochází. V lokalitě Tábor se nachází také výsadba šeříku, v současnosti neudržovaná a postupně se šířící díky výmladnosti. Části dříve obhospodařované pastvou v současnosti zarůstají křovinami - hrozí nebezpečí ústupu xerotermních trávníků z těchto ploch. Jde o problém ploch SV od Floriána a na temeni Tábora. V částech, které bezprostředně navazují na plochy intenzivně zemědělsky využívané, lze i nadále očekávat nebezpečí splachů. Lze však předpokládat, že jejich dopad na území v posledním období poklesl díky poklesu intenzity používání agrochemikálií. Za možné ohrožení lze považovat turistiku, která je v daném území sezónní záležitostí. Mimo turisticky značené trasy a stávající lesní cesty je často navštěvováno okolí vrchu Tábora, především v období květu kosatce nízkého a šeříku. V průběhu celého roku je lokalita navštěvována pro atraktivní vyhlídky do krajiny - především okolí kaple sv. Floriána a Křížový vrch. Na dně říčního údolí v k. ú. Rokytná existují v současnosti 4 soukromé rekreační objekty s upraveným okolím (ohniště, skládky stavebního materiálu, výsadby nepůvodních dřevin, apod.), které zčásti zasahují do plochy NPR . Potenciálním ohrožením by mohla být také probíhající výstavba rodinných domků v k. ú. Mor. Krumlov nad horní hranou svahu v lokalitě Křepelčí vrch - Buben, resp. nebezpečí černých skládek a sypání odpadů ze strany obyvatel již postavených domů. Podél říčního koryta se nesouvisle vyskytují porosty nepůvodního expanzivního druhu - netýkavky žláznaté (Impatiens glandulifera). Z hlediska zachování přirozeného stavu řečiště Rokytné jsou nežádoucí jakékoliv technické úpravy jejího koryta, jako např. opevňování břehů (kamenný zához, beton, apod.), napřimování, příp. úpravy sklonu břehů.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

Stanoviště
Druhy

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení