Lichnice - Kaňkovy hory

Evropsky významná lokalita
Lichnice - Kaňkovy hory
Rozloha (ha): 451,2401
Datum prvního vyhlášení: 15.04.2005
Kód Natura 2000: CZ0530500

lesy svazu Tilio-Acerion na svazích, sutích a v roklích; chasmofytická vegetace silikátových skalnatých svahů; panonské skalní trávníky; bučiny asociace Luzulo-Fagetum a Asperulo-Fagetum

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: SV od a paralelně se silnicí Běstvina-Třemošnice.
Neživá příroda: Geologie: Podložím celého přírodního komplexu jsou horniny (migmatity, ortoruly, pararuly) Ohebského krystalinika. Na části území se nacházejí sedimenty svrchní křídy (tzv. Dlouhá mez). Geomorfologie: Jihozápadní částí území se táhne poruchové pásmo (železnohorský zlom), podél něhož byly v třetihorách Železné hory vyzdviženy. Reliéf: Nejvýraznějšími jevy jsou výrazný hřbet Kaňkových hor (ve střední části přecházející v hřeben), rokle na svazích se suťovými poli (s vegetací) a skalní výchozy jevy s mrazového zvětrávání - mrazové sruby. Západně od obce Lhoty se nachází rozsáhlé sesuvové pole. Pedologie: Půdy jsou zastoupeny především kambizeměmi, na sutích jsou vyvinuty rankery, na svazích se vyskytují pseudogleje a v nivách potoků vzácně gleje. Krajinná charakteristika: Rozsáhlý soubor kyselých a květnatých bučin. Místy jsou vyvinuté reliktní bory a suťové porosty. Celý železnohorský hřbet je výraznou dominantou krajiny, která se zvedá z chotěbořské (čáslavské) pánve. Právě pro tuto působivost získaly Železné hory přízvisko hory, ačkoli morfologicky jsou vrchovinou.
Kvalita a význam: Bučiny těchto rozsahů jsou v Železných horách neopakovatelné. Taktéž výskyt květnatých bučin je v tomto regionu vzácností, protože pokud se nějaké bučiny dochovaly, jedná se většinou o bučiny acidofilní. Některé porosty byly vybrány jako genová základna buku lesního.
Péče: Území je turisticky silně využíváno. Po jednání s Klubem českých turistů byla přesunuta turistická značka z hlavního hřbetu dolů na okraj lesa. Jedná se o část NPR, kde se mohou lidé pohybovat pouze po značených cestách. Mnohdy se však setkáme s neukázněnými návštěvníky, kteří chodí mimo tyto cesty a navštěvují znepřístupněné vyhlídky (s reliktními bory). Touto činností ruší živočichy a zvyšují erozi půdy.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

lesy svazu Tilio-Acerion na svazích, sutích a v roklích; chasmofytická vegetace silikátových skalnatých svahů; panonské skalní trávníky; bučiny asociace Luzulo-Fagetum a Asperulo-Fagetum

Stanoviště

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Realizace péče
Aktuální správní řízení