Černý Nadýmač
- ISOP Portál
- Územní ochrana
- Chráněná území
- Karta území
přirozené eutrofní vodní nádrže s vegetací typu Magnopotamion nebo Hydrocharition; lokalita puchýřky útlé
Toto území spravuje
Charakteristika lokality: Lesní rybník Černý Nadýmač cca 1,5 km JJZ od obce Vlčí Habřina.
Neživá příroda: Rybník napájený Výrovským náhonem z Opatovického kanálu s význačnou vegetací vodních makrofyt a druhů obnažených den, významná batrachyologická a ornitologická lokalita. Geologické podloží tvoří slínovce a vápnité písky svrchního turonu. Území se nachází v nadmořské výšce 213 m.
Kvalita a význam: Zastoupení makrofytní vegetace je chudé. Vyskytují se zde běžné druhy např. rdesno obojživelné (Persicaria amphibia). V minulosti byl výskyt vodních makrofyt bohatší - rdest světlý (Potamogeton lucens), okřehek hrbatý (Lemna gibba), okřehek trojbrázdý (Lemna trisulca). Nejvýznačnější je vegetace obnažených den, kterou tvoří druhy např. dvouzubec černoplodý (Bidens frondosa), dvouzubec paprsčitý (Bidens radiata), kamyšník vrcholičnatý (Bolboschoenus yagara), ostřice šáchorovitá (Carex bohemica), odemka vodní (Catabrosa aquatica), puchýřka útlá (Coleanthus subtilis), protěž bažinná (Gnaphalium uliginosum), blatěnka vodní (Limosella aquatica), Myosorus minimus, pomněnka trsnatá (Myosotis caespitosa), kalužník šruchový (Peplis portula), jitrocel chudokvětý (Plantago uliginosa), mochny poléhavá (Potentilla supina), pryskyřník plamének (Ranunculus flammula), p. lítý (Ranunculus sceleratus), šťovík přímořský (Rumex maritimus), skřípinec jezerní (Schoenoplectus lacustris), ptačinec mokřadní (Stellaria alsine), rozrazil drchničkovitý (Veronica anagallis-aquatica), r. pobřežní (Veronica catenata), rozrazil štítkovitý (Veronica scutellata) (sezóna 2002). Podmáčené olšiny mají zachovalou dřevinnou a bylinnou skladbu, výskyt kapradiníku bažinného (Thelypteris palustris). Ve vegetační sezóně 2002 byl rybník letněn. Na rybničním dně se objevila druhově pestrá společenstva obnažených den s dominantami: puchýřka útlá (Coleanthus subtilis), ostřice šáchorovitá (Carex bohemica), blatěnka vodní (Limosella aquatica), myší ocásek nejmenší (Myosurus minimus), kalužník šruchový (Peplis portula), jitrocel chudokvětý (Plantago uliginosa), mochna poléhavá (Potentilla supina) atd. V roce 2003 byl rybník znovu napuštěn. Významná lokalita kuňky ohnivé (Bombina bombina) - populace řádově tisíce jedinců.
Omezení: Pro zachování společenstev vodních makrofyt a obnažených den letněných rybníků jsou nezbytné: optimalizace chovu ryb (snížení intenzity, omezení hnojení, přikrmování, vyloučení býložravých ryb) a pravidelné letnění v 3–5 letém intervalu, popř. částečné letnění (snížení hladiny tak, aby vznikly obnažené plochy v mělkých částech rybníka). Pro populaci kuněk je také důležité zachování litorálu v době napuštění rybníka, v době letnění ponechat na dně mělké zavodněné louže.
Péče: Rybník slouží pro odchov mladších vývojových stádií ryb (plůdek, násada). Není záměrně letněn, ale vzhledem k biologickým požadavkům rybí násady je jen velmi pomalu napouštěn. Toto charakteristické pomalé napouštění je realizováno jednou za tři roky a rybniční dno je obnaženo nejčastěji od dubna do poloviny srpna. Díky tomuto způsobu obhospodařování se zde zachovalo poměrně bohaté společenstvo druhů vázaných na obnažená rybniční dna, ale i na litorální pásy. Ohrožení představuje zintenzivnění chovu ryb (vyžírací tlak rybí obsádky, hnojení, vápnění dna, odstraňování nárostů makrofytní vegetace apod.) a odbahnění rybníka v celém rozsahu. Pro populaci kuňky ohnivé je nebezpečím intenzivní chov ryb a případné nevhodné odbahňování rybníka bez zachování vhodného litorálu.
Předměty ochrany
Stanoviště
Druhy
Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení