Bohdanečský rybník

Evropsky významná lokalita
Bohdanečský rybník
Rozloha (ha): 247,7676
Datum prvního vyhlášení: 15.04.2005
Kód Natura 2000: CZ0533308
Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Lokalita se nachází na severozápadním okraji Lázní Bohdaneč v nadmořské výšce 220 metrů.
Neživá příroda: Geologie: Podloží EVL tvoří recentní hlinité až hlinitopísčité naplaveniny. V bezprostředním okolí se zachovaly relikty mladopleistocenních až holocenních vátých písků. Z hlediska geomorfologického zařazení patří EVL do soustavy Česká tabule, podsoustavy Východočeská tabule, celku Východočeská tabule, podcelku Pardubická kotlina, okrsku Kunětická kotlina.
Krajinná charakteristika: Území představuje komplex vodních a mokřadních biotopů vytvořených kolem jednoho z největších zachovaných rybníků bývalé pernštejnské soustavy Bohdanečského a menší rybník Matka s přilehlými mokřady. V okolí EVL převažuje kulturní odlesněná krajina. EVL sousedí s intravilánem Lázní Bohdaneč. EVL leží v rozpětí nadmořských výšek 219 - 223 m n. m.
Kvalita a význam: Jedna z nejvýznamnějších botanických, entomologických a především ornitologických lokalit v Pardubickém kraji. Význam lokality potvrzuje i přítomnost NPR a ptačí oblasti.
Omezení: Kuňka ohnivá (Bombina bombina) - zachování rozsáhlého litorálního pásma rybníků, chov ryb pouze extenzivní. Vážka jasnoskvrnná (Leucorrhinia pectoralis) - uchování mokřadních biotopů. Modrásek bahenní (Maculinea nausithous) - luční porosty kosit jednou za rok (optimální způsob je ruční kosení) mimo dobu výskytu dospělců. Vhodné období je do poloviny června, eventuálně na podzim, pokud není v tomto období možné louky pokosit, je lepší sekání odložit na následující sezónu. V místech, kde se kosení provádí i z jiných důvodů (např. botanicky odůvodněný management) ponechávat mozaiku neposekaných ploch (např. 20-30% z celkové plochy). Vyloučit přihnojování lokalit a pokud možno eliminovat velkoplošné aplikace agrochemikálií v okolí lokality. Lesák rumělkový (Cucujus cinnaberinus) - zabezpečit výskyt dožívajících a odumřelých jednotlivých stromů, ponechávat stojící a padlé odumřelé stromy s dutinami, suchými větvemi a xylofágními houbami. Porosty směřovat k věkové diverzitě. Staré exempláře stromů zachovat a upravit podmínky pro výskyt specializovaných druhů prosvětlením dorůstajících porostů v okolí. Tam, kde jsou dendrologické úpravy nutné z důvodů zajištění bezpečnosti ochrany zdraví obyvatel, uplatňovat metody šetrné k fauně (snížení těžiště, zastřešení dutin bez chemické konzervace).
Péče: Intenzivní chov ryb, chov vodní drůbeže, nedovolená manipulace s vodní hladinou, zarůstání vodní hladiny a lučních společenstev rákosem.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

Druhy

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Realizace péče
Aktuální správní řízení