Trčkov

Evropsky významná lokalita
Trčkov
Rozloha (ha): 407,1791
Datum prvního vyhlášení: 15.04.2005
Kód Natura 2000: CZ0520600

bučiny asociace Luzulo-Fagetum a Asperulo-Fagetum; acidofilní smrčiny

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Evropsky významná lokalita Trčkov se nachází při polských hranicích severně od Orlického Záhoří.
Neživá příroda: Geologie: Geologická stavba území se vyznačuje výskytem rozdílných substrátů, které zvyšují variabilitu ekologických podmínek. Převažujícím geologickým podkladem většiny území, tzn. západní části představované svahy hřebene, jsou převážně horniny středního proterozoika a to zejména chloriticko-muskovitické a albitické svory, menší části jsou tvořeny také dvojslídnými albitickými svory. Těmito horninami prolínají horniny zábřežské skupiny mladšího proterozoika grafitické svory místy s vložkami muskovitických a grafitických kvarcitů. V nižších polohách východní a střední části území v území Orlickozáhorské brázdy je geologický podklad tvořen sedimentárními horninami mezozoika jizerského souvrství, které zahrnují vápnité jílovce a slínovce, většinou s podílem jehlic hub a polohami organo-detrito-mikritických vápenců. Konkrétně se jedná o výchoz spodnoturonského slínovce bělohorského souvrství, který pod splaveninami tvoří dno Orlickozáhorské brázdy, které jsou v Orlických horách vzácné.
Geomorfologie: Z geomorfologického hlediska je území součástí celku Orlické hory; zahrnuje podcelek Deštenskou hornatinu s okrskem Orlický hřbet, který zahrnuje komplex východních svahů hlavního hřebene Orlických hor; dále ploché části území pod hřebenem zasahují do tektonické sklesliny v okrsku Orlickozáhorská brázda.
Reliéf: Terén území se vyznačuje poměrně značným převýšením. Velká část území je tvořena poměrně strmými svahy hřebene Orlických hor, které sklesávají do rovinatého terénu podél Černého potoka a Divoké Orlice. Svah hřebene je rozčleněn četnými zářezy horských potoků, část z nich tvoří hluboké zářezy roklin, na některých místech s menšími skalními výchozy a suťovisky. Výškové rozpětí lokality je 696 (řeka Divoká Orlice) – 1050 m n. m. (sedlo mezi Jelenkou a Velkou Deštnou).
Pedologie: Území patří do pásma rezivých půd s podzoly a podzolů.
Krajinná charakteristika: Svahy jsou protkané sítí četných potůčků a pramenišť. V rovinatém terénu sklesliny Orlickozáhorské brázdy se nacházejí fragmenty podmáčených smrčin a rašelinné louky v mozaice s porosty kulturních smrčin.
Kvalita a význam: Díky relativně šetrnému lesnímu hospodaření se zde zachovala poměrně velká rozloha lesů přirozeného složení. Důkazem je NPR Trčkov a I. zóna CHKO „Na harfě“. Nacházejí se zde nejzachovalejší a nejrozsáhlejší porosty podmáčených a rašelinných smrčin na české straně Orlických hor. Mimořádně zachovalé jsou rovněž vlhké a rašelinné louky, což dokazují i tři ZCHÚ (Velká louka, Hraniční louka, Trčkovská louka). Celé území se vyznačuje množstvím ohrožených druhů rostlin, hub a především živočichů.
Péče: Nejvíce ovlivněnými společenstvy jsou porosty podmáčených a rašelinných smrčin, které byly v minulosti silně meliorovány. Meliorační příkopy však nejsou obnovovány a zanášejí se. Při provedení vhodných managementových zásahů lze u podmáčených a rašelinných smrčin předpokládat rychlou regeneraci. Celá oblast je pod silným tlakem spárkaté zvěře, která výrazně omezuje přirozenou obnovu lesních ekosystémů.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

bučiny asociace Luzulo-Fagetum a Asperulo-Fagetum; acidofilní smrčiny

Stanoviště

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení