Dubno - Česká Skalice

Evropsky významná lokalita
Dubno - Česká Skalice
Rozloha (ha): 66,07
Datum prvního vyhlášení: 15.04.2005
Kód Natura 2000: CZ0523268

Smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy; bezkolencové louky na vápnitých, rašelinných nebo hlinito-jílovitých půdách; dubohabřiny asociace Galio-Carpinetum; lokalita kuňky ohnivé

Toto území spravuje

Charakteristika lokality: Lesní porost, louky a rybník u železniční trati severně od přehradní nádrže Rozkoš, cca 2 km severovýchodně od České Skalice.
Neživá příroda: Geologie: Patrný je výskyt sedimentů spodního turonu, zejména slabě glaukonických písčitých slínovců, místy s kvartérními říčními sedimenty, svahovými a sprašovými hlínami. Geomorfologie: Lokalita se nachází na pomezí Českoskalické a Novoměstské tabule v blízkosti nádrže Rozkoš. Reliéf: Lokalita se rozkládá v rovinatém až mírně zvlněném území, nelesní část leží v nadmořské výšce 284-296 m n. m. Na severovýchodě se mírnými svahy zvedá plochý kopec do výšky cca 308 m n. m. Pedologie: Pararendziny s různým stupněm oglejení v hlubších horizontech a luvické pseudogleje. Krajinná charakteristika: Samostatný komplex uzavřeného lesa a luk v otevřené kulturní krajině, v těsném sousedství je Zlíčský rybník. Klimatická oblast: MT9.
Kvalita a význam: Území je hodnotné zvláště pro zachovalé a druhově bohaté střídavě vlhké bezkolencové louky s výskytem řady chráněných druhů jako ostřice Davallova (Carex davalliana), o. dvouřadá (Carex disticha), prstnatec pleťový (Dactylorhiza incarnata), pětiprstka hustokvětá (Gymnadenia conopsea subsp. densiflora), hadilka obecná (Ophioglossum vulgatum), kruštík bahenní (Epipactis palustris) aj. U nejstarších lužních porostů (údolní jasanovo-olšové luhy) je zachovaná přirozená věková struktura pralesovitého charakteru. V porostech hercynských dubohabřin s pestrým jarním aspektem se vyskytují i velmi staří jedinci (200-300 let) dubu letního (Quercus robur). Přítomna je charakteristická avifauna lužního lesa a díky výskytu mnoha druhů vázaných na výskyt lužního lesa a mokřadních luk je toto území cenné i z entomologického hlediska. Dříve byla tato lokalita jedním z nejbohatších malakologických nalezišť, dnes však druhová diverzita poklesla. Populace kuněk ohnivých (Bombina bombina) je rozptýlená po celém území PR, kuňky se vyskytují v periodických loužích na osluněných místech v doubravě, v příbřežním pásu rybníka a v kanále u rybníka.
Omezení: Zachovat přirozenou dřevinnou skladbu. Na místech s nepůvodními dřevinami postupně zvyšovat zastoupení místně vhodných listnatých dřevin. Neprovádět holoseče. Louky kosit jedenkrát ročně. Občas pokosit i část rákosových porostů přiléhajících k loukám, aby se předešlo případnému rozšiřování rákosu. Zajistit extenzivní chov ryb v rybníce, v doubravě zachovat periodické vodní plochy, na osluněných místech vytvořit mělké vodní plochy.
Péče: Pro lesní společenstva má výrazný dopad nevhodné vysazování nepůvodních dřevin. Zarovnání disturbancí na pasekách, úprava a zpevnění cest, intenzivní chov ryb ve Zličském rybníce, nevhodné odbahnění rybníka bez zachování litorálu.

Otevřít mapu

Předměty ochrany

Stanoviště
Druhy

Informace o plánech péče
Seznam opatření z plánu péče
Aktuální správní řízení